XVIII sesja Rady Miejskiej w Elblągu

XVIII sesja Rady Miejskiej w Elblągu za nami. Rada przyjęła „Elbląski program na rzecz równego statusu osób z niepełno sprawnościami i zapobiegania niepełnosprawnościom na lata 2012 – 2020”. Wbrew stanowisku opozycji uchwalona została strategia promocji Elbląga. Powstaną dzielnice miasta, a wraz z nimi możliwość tworzenia Rad Dzielnic.

Po dwóch latach przerwy Elbląg ma program na rzecz osób niepełnosprawnych. W odróżnieniu od poprzednich edycji,  „Elbląski program na rzecz równego statusu osób z niepełno sprawnościami i zapobiegania niepełnosprawnościom na lata 2012 – 2020”, ma charakter długofalowy, zbieżny z horyzontem czasowym opracowywanej strategii rozwoju miasta. Uwagi do projektu uchwały zgłosił radny Jerzy Wilk, który ma zastrzeżenia do obszaru „Zatrudnienie”. Program nie jest doskonały, wskazuje główne kierunki działań, a szczegóły – konkretne zadania, ich realizatorów, terminy, wskaźniki  i koszty będą określane w rocznych harmonogramach. Harmonogram na rok 2013 zostanie opracowany przed kolejną sesją. O programie pisaliśmy w poprzednim numerze naszej gazety.
Na XVIII sesji został też uchwalony „Gminny program zapobiegania narkomanii na lata 2012-2020”.

Jeszcze przez półtora roku będą rozkopane ulice – ale nie zniknie Dwójka
Dobre wiadomości i jedną złą przekazał radnym prezydent Grzegorz Nowaczyk. Po przeanalizowaniu wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego, z których wiele dotyczyło tramwajów, prezydent polecił Zarządowi Komunikacji Miejskiej przygotowanie nowej wersji strategii rozwoju komunikacji miejskiej, nie uwzględniającej zawieszenia linii tramwajowej nr 2. Niestety roboty przy przebudowie dróg 503 i 504 trwać mają jeszcze 12 do 18 miesięcy – i to jest ta zła wiadomość. Miejmy nadzieję, że po tym czasie reszta ulic w mieście nie stanie się nieprzejezdna.

Jest gotowy projekt przebudowy bursy przy ul. Obrońców Pokoju. Znajdzie się tam 71 mieszkań o pełnym standardzie. Za 11 mln zł zostanie rozbudowany i wyremontowany budynek Zespołu Szkół Muzycznych wraz z salą koncertową. Na mocy porozumienia prezydenta z ministerstwem z obiektów tych będzie mogła korzystać Elbląska Orkiestra Kameralna.

Zakończyła się sprawa zielonej szkoły w Piaskach. Podpisana została umowa z dzierżawcą na 25 lat, który będzie płacił miastu rocznie 121 tys. zł netto oraz wyremontuje i rozbuduje obiekt wraz z infrastrukturą. Uczniowie klas VI, w ramach zajęć w zielonej szkole, pojechali w tym roku do Kudowy Zdroju, gdzie mieszkali w bardzo dobrych warunkach,  zwiedzili Góry Stołowe i okolice – a wszystko to za 1/3 kosztów w porównaniu z takim samym okresem pobytu w Piaskach. Pieniądze na wyjazdy dzieci do zielonych szkół na terenie całego kraju będą rokrocznie zabezpieczone w budżecie miasta.

W trosce o zdrowie
Wśród interpelacji radnych poruszona została sprawa lokalizacji dyspozytorni pogotowia ratunkowego, która obecnie znajduje się w Olsztynie. Radna Małgorzata Adamowicz w imieniu swoim, radnej Marii Koseckiej i radnego Robertem Turleja zgłosiła wniosek o dokonanie analizy pracy olsztyńskiej dyspozytorni, w tym  szybkości połączeń, czasu oczekiwania, znajomości topografii Elbląga. Radni zaniepokojeni są sygnałami elblążan związanymi z funkcjonowaniem pogotowia.
W ratownictwie jest zasada „złotej godziny” – powiedziała Małgorzata Adamowicz. – Jest to okres bezpośrednio od wystąpienia zdarzenia zagrażającego życiu, do podjęcia postępowania medycznego. Niestety, zdarza się, że ten czas się wydłuża, bo  zgłaszający długo czekają, aby dodzwonić się do dyspozytorni. Zdarza się też, że dyspozytor nie orientuje się, gdzie jest dana ulica i karetka nie może szybko trafić na miejsce. W związku z tymi wypadkami wymienieni radni wnioskują, żeby wnikliwie monitorować pracę dyspozytorni w Olsztynie, gdyż obecne rozwiązanie utrudnia ratowanie chorych.

Radny Marek Kucharczyk złożył interpelację w sprawie, o której od dawna mówi Bank Żywności, tj. o sprzedaży w szkolnych sklepikach niekorzystnych  dla zdrowia produktów spożywczych – słodzonych napojów, chipsów itp. Dzieci nabierają złych nawyków żywieniowych i mają coraz większe kłopoty z otyłością.  – Jeżeli nasze pociechy nadal będą tak szybko przybierały na wadze, to za 10 lat będą grubsze niż mali Amerykanie chowani na hamburgerach i coli. Jako radny, ale także rodzic występuję z inicjatywą uchwały zakazującej sprzedaży niezdrowej żywności w sklepikach szkolnych działających w elbląskich szkołach  – powiedział Marek Kucharczyk. Radny zaapelował do Departamentu Edukacji o przeprowadzenie kontroli w szkolnych sklepikach. Chciałby też namówić wszystkie kluby radnych o podjęcie uchwały zakazującej sprzedaży na terenie placówek oświatowych produktów, które zostaną umieszczone w specjalnym wykazie.

Elbląg nie przygotował się na Mały Ruch Graniczny
Radny Zdzisław Olszewski, dyrektor biura Euroregionu Bałtyk, stwierdził: Elbląg nie jest przygotowany na przyjęcie turystów i klientów rosyjskich. Mały Ruch Graniczny jak dotąd nie przynosi miastu korzyści – z winy samych elblążan. W Gdańsku słyszy się język rosyjski w supermarketach i galeriach  nie tylko z ust Rosjan ale i sprzedawców. Na stoiskach widać napisy w cyrylicy. – Gdy byłem z wizytą związaną z pracą w Euroregionie na granicy rosyjsko-norweskiej – opowiadał Zdzisław Olszewski – ogarnęło mnie zdumienie: po stronie norweskiej w każdym sklepie, w każdym lokalu widniały rosyjskie napisy, a obsługa w podstawowym zakresie potrafiła się po rosyjsku porozumieć. W Elblągu żadnego rosyjskiego napisu się nie uświadczy, na granicy nie ma żadnych materiałów reklamowych o Elblągu w języku rosyjskim, więc Rosjanie przejeżdżają przez Elbląg jak przez sito. To się musi zmienić – powiedział radny Olszewski.

Bój o ”ślimaka”
Rada Miejska przyjęła Strategię Promocji Elbląga na lata 2012 – 2015” po burzliwej dyskusji, 15 głosami za przy 9 głosach przeciw. Przedmiotem najostrzejszej krytyki było zaproponowane logo Elbląga, które nie znajduje uznania wielu elblążan. Zakwestionowano przebieg i wyniki konsultacji społecznych oraz sposób uwzględniania bądź nie, zgłaszanych wniosków. W protokole z konsultacji zapisane m.in. zostało – powiedział radny Wilk – że przyjęty został wniosek o ustawieniu na rzece Elbląg U- Boot’a. Ciekawe, jak ten wniosek będzie zrealizowany?
Opozycjoniści nie chcieli przyjąć argumentów zwolenników zaprojektowanej strategii, że jest to  plan wieloletnich działań, który przyniesie efekty dopiero po pewnym czasie. W strategii zabrakło pomysłu, w jaki sposób skutecznie zareklamować Elbląg, nie uwzględnia się w dostatecznym stopniu Małego Ruchu Granicznego. Klub radnych SLD zakwestionował kompetencje autorskiej firmy  i zadeklarował przygotowanie za darmo alternatywnej strategii. Długa i gorąca wymiana zdań nikogo nie przekonała.

Będą dzielnice
W ostatnim punkcie porządku obrad Przewodniczący Rady oświadczył, że Konwent Seniorów postuluje powołanie zespołu, który zajmie się  wyznaczeniem dzielnic miejskich.  Sygnałem, że jest to właściwy moment do podjęcia takiego działania, był wniosek od mieszkańców o utworzenie Rady Dzielnicy Zatorze. Podział miasta na dzielnice otworzy drogę do tworzenia Rad Dzielnic, co ma już miejsce w wielu innych miastach.

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8528

Print Friendly, PDF & Email