X Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

X Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych
Fot. Adminstrator

Rozegrano trzecią edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych, a gościny i sprzętu udzieliło jak zwykle Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko.

Zawodnicy byli podzieleni na dwie kategorie: żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo (8 załóg) i żeglarzy niesłyszących (8 załóg). Zawodnicy startowali na Sasankach. W związku z tym, że PFRON dofinansował udział tylko 16 załóg, a chętnych było znacznie więcej dodatkowo wystartowało 7 załóg żeglarzy niesłyszących na Tangach. W piątek odbył się dzień treningowy. W sobotę była fatalna pogoda. Od rana była kompletna flauta, potem pojawił się słaby wiatr, zawodnicy wyszli na wodę, ale Komisja Sędziowska musiała przerwać wyścig. Po południu przeszły w godzinnych odstępach trzy silne deszczowe szkwały z widocznością ograniczoną do kilkudziesięciu metrów i znowu była flauta. Wszystko miało się rozstrzygnąć w niedzielę. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo obserwatorzy spodziewali się zaciętego pojedynku Andrzeja Burego aktualnego brązowego medalisty Mistrzostw Europy w paraolimpijskiej klasie Skud 18 i Zbyszka Szczepaniaka, który na tych samych Mistrzostwach Europy zajął 5 miejsce. Bury wygrał pierwszy wyścig.

W trzech następnych faworyci prowadzili przez większą część trasy, ale tak byli zajęci wzajemnym pilnowaniem się, że w końcówkach wyścigów ,,wywozili się" i w rezultacie przegrali wszystkie wyścigi. Pokonała ich giżycka załoga ,,tetryków" jak sami siebie nazywają, gdyż mają łącznie 192 lata (sternik 67 lat, a szotmeni 64 i 61 lat). Sternik ,,tetryków" Felek Basłyk zna doskonale akwen regat, gdyż jest instruktorem na organizowanych przez nas warsztatach i kursach żeglarskich dla osób niepełnosprawnych.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Czwartą edycja X Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością,  zostanie rozegrana w dniach 27 – 29 września 2013 r.

Wyniki:

Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:

 1. Feliks Basłyk, Józef Pawlak, Ryszard Owczarek (3 pkt)
 2. Andrzej Bury, Eugeniusz Rakowicz, Marian Zakowicz (6 pkt)
 3. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisiczyński (6 pkt)
 4. Leszek Król, Dariusz Kuśnierz, Andrzej Dziekoński (12 pkt)
 5. Jaromir Szczepański, Ryszard Kwietniewski, Andrzej Maciejewski (16 pkt)
 6. Olga Górnaś–Grudzień, Józef Wolsza, Wiesław Wolsza (17 pkt)

Żeglarze niesłyszący – Tango:

 1. Anna Kwiatkowska, Roman Kołtysz, Paweł Kasprzak (3 pkt)
 2. Barbara Lepszy, Agnieszka Słowiak, Krystian Murach (8 pkt)
 3. Alan Stępniewski, Patrycja Śniadach, Karol Gręda (9 pkt)
 4. Zbigniew Gumiński, Tomasz Łukasiewicz, Krystyna Gumińska (10 pkt)

Żeglarze niesłyszący – Sasanka:

 1. Daniel Bartnicki, Grzegorz Snarski, Wojciech Wiziecki ( 3 pkt)
 2. Marcin Łuczywek, Anita Wąsik, Michał Maculewicz ( 6 pkt)
 3. Paweł Wierzbicki, Małgorzata Międlar, Tomasz Jasiński ( ( pkt)
 4. Hubert Głagowski, Katarzyna Sienkiewicz, Marta Maculewicz ( 13 pkt)

  Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 9858

Print Friendly, PDF & Email