WyŁADnijmy Elbląg

WyŁADnijmy Elbląg

Plaga nielegalnych ulotek, rozklejanych na znakach drogowych, czy latarniach, została w Elblągu mocno ograniczona przy współdziałaniu wielu osób i podmiotów. 

Co się udało?

W 2018 roku Departament Urbanistyki i Architektury zanotował 17 incydentów polegających na pojawieniu się pojedynczych ulotek w miejscach do tego nieprzeznaczonych. W każdym z tych przypadków departament podejmował sprawdzone na przestrzeni kilku lat interwencje.

W nowej odsłonie samorząd Elbląga chce kontynuować działania zmierzające do podniesienia jakości i estetyki przestrzeni publicznej, stąd pomysły na dwa kolejne przedsięwzięcia.

Uwrażliwiać od małego

Miasto przygotowało drugą edycję konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży szkolnej, któremu przyświeca hasło „wyŁADnijMy Elbląg”. Hasło, którego autorką jest elbląska poetka Dominika Lewicka-Klucznik stanowi wezwanie do działań służących podnoszeniu estetyki przestrzeni publicznej naszego miasta. Konkurs adresowany jest do uczniów elbląskich szkół podstawowych. W listopadzie br. w Centrum Sztuki Galeria EL odbyły się warsztaty dla nauczycieli plastyki, których ważnym motywem było słowo ŁAD. Z wiedzą zdobytą na warsztatach nauczyciele udają się do szkół, a po feriach zimowych zorganizowany zostanie konkurs pn. „Rysuję, maluję, odkrywam moje miasto”, jego rozstrzygnięcie i wernisaż prac zaplanowane zostały w maju 2019 roku.

Uświadamiać mieszkańców

Przy okazji nadchodzących świąt, na słupach ogłoszeniowych oraz w środkach komunikacji miejskiej pojawiać się zaczną plakaty z hasłem „wyŁADnijmy Elbląg” przekonujące o tym, że wszyscy mamy wpływ na to jak wygląda nasze miasto. Każdy z nas mieszkańców ma lub może mieć wpływ na wygląd krajobrazu miejskiego. Każdy zostawia na tym obrazie swój ślad. Hasło ma zwrócić uwagę mieszkańcom na estetykę przestrzeni publicznej i skłaniać do działania tych, którzy nie zgadzają się na nielegalne, szpetne reklamy, miejski spam, czy chaos przestrzenny.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.