Wyjątkowy Mr. Disabled

Wyjątkowy Mr. Disabled

Już 10 maja gala finałowa kolejnej edycji konkursu „Mr. Disabled”, w którym docenia się niepełnosprawnych panów za ich aktywność społeczną, zawodową, sportową i kulturalną.

„Mr Disabled” to konkurs, który jest odpowiednikiem „konkursu Lady D.”. Nazwa tytułu honorowego „Lady D.” pochodzi z angielskiego Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna, a wyróżnienie przyznawane jest niepełnosprawnym kobietom, które wykazują się szczególną aktywnością w różnych dziedzinach życia. Stowarzyszenie „Górnośląski Skarabeusz” stworzyło alternatywę do tego konkursu, aby docenić również zasłużonych panów. Nagroda ma zasięg ogólnopolski i ma być wyrazem szacunku oraz podziękowaniem dla panów za ich determinację, dawanie przykładu, pokonywanie barier i bycie motywacją dla innych niepełnosprawnych w chwilach zwątpienia.

– „Mister Disabled” to konkurs, który poprzez barwne postaci wyróżnionych osób pokazuje, jak codzienna walka z niepełnosprawnością może hartować charakter, a zarazem wydobywać najlepsze cechy człowieka. Zawsze, gdy czegoś „nie możemy” w jednym obszarze życia, pojawia się kompensacja, czyli rozwój umiejętności, często unikalnych, w innym obszarze – mówi Europoseł Marek Plura.

Do 15 kwietnia każde stowarzyszenie, fundacja, a także osoby prywatne miały możliwość zgłoszenia swojego kandydata. Teraz jury ma czas, aby rozpatrzyć kandydatury i już 10 maja ogłoszone zostaną wyniki.

Gala wręczenia nagród odbędzie się o godz. 16:00 w Starochorzowskim Domu Kultury w Chorzowie (ul. Siemianowicka 59). Do składu kapituły konkursu należą Europoseł Marek Plura, dyrektor Śląskiego Festiwalu Operetki, prezes Fundacji Operetka Śląska – Sylwester Targosz-Szalonek, asystent krajowy europosła Marka Plury – Ilona Raczyńska,   redaktor naczelny miesięcznika „Chorzów Miasto Kultury”,   medalista Paraolimpiady i Mistrz Świata kulomiot – Janusz Rokicki  oraz prezes Stowarzyszenie Górnośląski Skarabeusz Ewa Sprus.

Pierwszym laureatem nagrody Mr. Disabled w roku 2017 został Europoseł Marek Plura, który w tej edycji zgodził się przewodniczyć pracom kapituły nagrody Mr. Disabled. A kto w tym roku dostąpi tego zaszczytu? Dowiemy się już wkrótce.

Oprac. Joanna Meryk
Zdjęcie: Facebook (Konkurs „Mr. Disabled”)