Wyjątkowe spotkania w Legionowie

Wyjątkowe spotkania w Legionowie
Fot. nadesłane

W marcu wystartowały legionowskie Dni Osób Niepełnosprawnych, które mają być okazją do wymiany doświadczeń i poszukiwań sposobów włączania tej grupy w główny nurt życia społecznego. Tegoroczna edycja zakłada aż 9 miesięcy wspólnego świętowania.

Kalendarium Dni Osób Niepełnosprawnych jest naprawdę bogate. Marzec zainaugurował obchody, w ramach których na dobry początek wręczono ordery Przyjaciela Niepełnosprawnych. Następnie odbyły się eliminacje do konkursu małych form scenicznych i medialnych, których zwieńczeniem był występ zespołu November Project Band. Organizatorzy nie zapomnieli również o pierwszym dniu wiosny, podczas którego ogłosili wyniki konkursu literackiego, plastycznego i scenicznego, a także świętowali Światowy Dzień Wiedzy o Zespole Downa.

Kwiecień to miesiąc wiedzy o autyzmie – właśnie wtedy organizatorzy zaplanowali bieg na niebiesko, a także konferencję zatytułowaną „Niepełnosprawność w rodzinie”. W samym środku maja odbyć się ma paraolimpiada dzieci i młodzieży, a dzień później malarski plener „Chodź, pomaluj mój świat”. Maj to także sympozjum dotyczące mieszkania treningowego z udziałem władz samorządowych i wielu organizacji.

W czerwcu dla uczestników DNO przygotowano dzień w Muzeum Historycznym, a na przełomie lipca i sierpnia muzealne warsztaty integracyjne. Wrzesień ma być miesiącem spotkań w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”, a październik miesiącem osób niemówiących, w ramach którego odbędzie się powiatowa akcja integracyjna AAC.

Ostatnim i podsumowującym całe wydarzenie ma być listopad: na jesień zaplanowano wystawę prac uczniów i wychowanków PZSiPS w Legionowie.

Organizatorami tegorocznych obchodów są: Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie; Fundacja „Promień Słońca”; Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie; Zespół Szkolno- Przedszkolny „Milenium” w Legionowie; Powiat legionowski; Miasto Legionowo; Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie; Arena Legionowo; KZB Legionowo; Dom Pomocy Społecznej „Kombatant”; Miejski Szkolny Związek Sportowy w Legionowie; Muzeum Historyczne w Legionowie i Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie. Patronat nad wydarzeniem objęli Starosta Legionowski – Robert Wróbel i Prezydent Miasta Legionowo – Roman Smogorzewski.

Oprac. Weronika Wójcik
Źródło i fot.: www.powiat-legionowski.pl
Print Friendly, PDF & Email