Wyjątkowa wystawa. Solidarnie dla „transplantacji”

Wyjątkowa wystawa. Solidarnie dla „transplantacji”

Przeszczepy od lat pomagają ratować ludzkie życie. Oryginalną wystawę promującą tę gałąź medycyny można oglądać w olsztyńskim ratuszu do końca miesiąca.

Każdego roku w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie przeszczepianych jest ok. 30 nerek. Mogłoby być ich więcej, jednak lekarze spotykają się odmowami dotyczącymi pobrania narządów. Postrzeganie tego rodzaju leczenia ma pomóc zmienić kampania „Solidarnie dla transplantacji”.

– Każdy z nas jest częścią tej metody – mówi Urszula Borzym z Fabryki Komunikacji Społecznej. – Każdy za nas może okazać się potrzebującym biorcą, każdy z nas może zostać dawcą. Polska transplantologia rozwija się od ponad 50 lat. Przez ten czas z sukcesem wprowadzane były przeszczepienia kolejnych narządów. Wszystkie te sukcesy są przedstawione w postaci instalacji.

Akcent tej kampanii edukacyjno-informacyjnej stawiany jest na solidarność. Leczenie za pomocą przeszczepów jest bowiem możliwe tylko przy współpracy wielu osób, w tym dawcy, biorcy i specjalistów. Wystawa przedstawia półwieczną historię osiągnięć polskiej transplantologii. Multimedialna instalacja do końca 2020 roku będzie podróżować po polskich miastach.

W Olsztynie można ją oglądać do 30 lipca na I piętrze Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II 1 (nad głównym holem).