Wygrana z Turcją + thriller z Holandią = brak ćwierćfinału

W Budapeszcie trwają mistrzostwa Europy w siatkówce na siedząco. Są tam także nasi reprezentanci. Wczoraj rozegrali dwa kolejne mecze grupowe, a dziś rano zmierzyli się z Holandią. Po 5-setowym meczu lepsi okazali się rywale.

We wtorkowy poranek rywalem biało-czerwonych byli Turcy. W tym pojedynku wyrównany był tylko pierwszy set, choć Polacy wygrali go dość pewnie, bo 25:18. Drugi to już bezdyskusyjna przewaga podopiecznych Bożydara Abadżijewa, którzy rozbili Turcję, wygrywając do 11. Trzeci set był kontynuacją gry z tego poprzedniego. W pewnym momencie na tablicy widniał wynik 21:6. Ostatecznie trzecią partię Polacy wygrali 25:12 i tym samym cały mecz 3:0.

Role odwróciły się jednak w popołudniowym meczu z Bośnią i Hercegowiną. O ile początek każdego z trzech setów był wyrównany, o tyle z każdym kolejnym punktem to rywale narzucali swój styl gry. Biało-czerwoni musieli uznać wyższość Bośniaków, przegrywając 3:0 (25:13, 25:13, 25:13).

W środę rano nasi zawodnicy zagrali swój ostatni mecz w fazie grupowej. Najważniejszy, bo decydujący o awansie do ćwierćfinału. Po drugiej stronie siatki usiedli Holendrzy. Początek był bardzo wyrównany (6:6), ale później ton tej rywalizacji narzucili Polacy. Przy wyniku 18:10 o czas poprosił szkoleniowiec Holendrów. Przerwa nie wybiła z rytmu naszych siatkarzy i ci sukcesywnie powiększali przewagę, wygrywając 1 seta 25:12.

W drugim secie role troszkę się odwróciły. Biało-czerwoni oddali inicjatywę rywalom. Do stanu 11:11 gra wyglądała jeszcze dobrze, ale później to „pomarańczowi” punktowali Polaków. Ostatecznie podopieczni Bożydara Abadżijewa przegrali seta do 20.

W trzecim secie powróciła gra z pierwszej odsłony (prowadzenia 16:8 i 20:11). W końcówce Holendrzy zdołali zdobyć serię 6 punktów, ale to i tak biało-czerwoni wygrali partię 25:17. Czwarty set to kolejne przebudzenie rywali. Gry polaków nie poprawiło wzięcie czasu przy wynikach 9:13 i 11:17. Polacy przegrali seta 12:25.

Tie-break rozpoczął się dla biało-czerwonych znakomicie. Prowadzenie 4:1 nie zwiastowało niczego złego. Tymczasem w jednym ustawieniu Polacy stracili 6 punktów. Później kilka oczek z rzędu zdobyli nasi zawodnicy (zrobiło się 8:9) i wtedy nastąpiła blokada. Kilka prostych błędów do tego jeden świetny blok Holendrów i piąty set zakończył się porażką 9:15. Polacy cały mecz przegrali zatem 2:3.

Wyniki osiągnięte przez Polaków nie pozwolą na awans do fazy pucharowej turnieju. Warunkiem było zwycięstwo w meczu z Holandią. Polska zajęła 5. miejsce w grupie B i jutro zagra o miejsca 9-12. By zagrać w meczu o 9. miejsce, najpierw o 9:30 Polacy muszą wygrać z 6 drużyną grupy A (z Węgrami, Litwą lub Łotwą)*

Wyniki naszej reprezentacji w fazie grupowej Mistrzostw Europy w Siatkówce na Siedząco Budapeszt 2019:

Polska 0-3 Chorwacja (8:25, 9:25, 8:25)
Polska 0-3 Rosja (12:25, 12:25, 11:25)
Polska 3-0 Turcja (25:18, 25:11, 25:12)
Polska 0-3 Bośnia i Hercegowina (13:25, 13:25, 13:25)
Polska 2-3 Holandia (25:12, 20:25, 25:17, 15:25, 9:15)