Wyciągnąć pomocną dłoń

Wyciągnąć pomocną dłoń
Fot. Adminstrator

O potrzebie opieki nad osobami starszymi oraz możliwościach pomocy takim osobom, rozmawiałam z Ewą Karolak, głównym koordynatorem Centrum Usług Opiekuńczych „Pomocna Dłoń”.

Skąd pomysł na stworzenie tego typu placówki?

- Najtrafniej byłoby powiedzieć, że z natchnienia, natchnienia pomysłem, ideą i wizją. Rzecz jasna trudno natchnienie traktować poważnie bez poparcia rzeczywistymi potrzebami rynku.

Kiedy więc przyszła myśl stworzenia Centrum Usług Opiekuńczych i zaczęła ona nabierać konkretnych kształtów musiałam pokazać, że tego typu działalność jest w Elblągu istotnie potrzebna. Wiele wskazało na to, że warto skupić się nad tym. Oprócz badania rynku i działań typowo biznesowych bardzo pomogły mi także rozmowy ze znajomymi, w których pojawiał się temat chorób najbliższych i braku opieki nad nimi. Często bowiem rodziny muszą stanąć przed dylematem: dalsza praca? czy opieka nad chorym rodzicem czy mężem?

Czy zawodowo związana jest Pani z pomocą osobom starszym?

- Nie bezpośrednio. Z zawodu jestem pracownikiem socjalnym, w którym pracowałam 14 lat, więc problemy i zagadnienia z jakimi spotykam się na co dzień w naszej placówce nie są mi obce.

Jaka jest zatem oferta Centrum?Do kogo jest skierowana?

Nasza oferta skierowana jest głównie do osób starszych, którym trzeba pomóc w codziennych czynnościach tj.:utrzymaniu higieny, posprzątaniu, zrobieniu zakupów, praniu, prasowaniu, przygotowaniu i podaniu posiłków, poczytaniu książki, czy po prostu wspólnemu pobyciu razem, ale także do osób młodszych, chorych które nie są w stanie z uwagi na ograniczenia, poprowadzić domu i zadbać o siebie. Również do osób po wylewach, udarach. Dla nich oprócz typowej opieki proponujemy także rehabilitację w domu klienta. Choć firma działa od niedawna, z miesiąca na miesiąc przybywa zleceń, przybywa też osób pytających i deklarujących skorzystanie z usług w późniejszym terminie.

Czy zdarzają się przypadki, że potrzeby klienta wykraczają poza zakres podstawowy?

- Oczywiście. W naszej ofercie znajdują się także usługi, które wynikają z indywidualnych potrzeb naszych klientów. Dużym problemem jest, gdy w rodzinie jest osoba z chorobą Alzheimera, gdyż trudy opieki są wtedy niewyobrażalne, a przecież ludzie muszą pracować czy choćby mieć godzinę, dwie w tygodniu, żeby wyjść z domu i „odreagować”. Mamy opiekunki, które opiekują się osobami z takimi schorzeniami. Są osoby, które na skutek choroby zostały przykute do wózka inwalidzkiego. Takim ludziom dużą radość sprawiają np. zakupy w markecie, których samodzielnie nie mogą robić, czy odwiedziny kogoś bliskiego na cmentarzu. Ktoś inny nie może czytać, bo wzrok ma słaby, więc opiekunka czyta książki, gazety, wspólnie wyjdzie na spacer, a nawet do kawiarni na kawę. Nasze opiekunki pracują także na oddziałach szpitalnych gdy np. osoba będąca w szpitalu nie ma możliwości zadbania o swoją higienę, a rodzina mieszka poza Elblągiem i nie może codziennie jej odwiedzać. W takich sytuacjach opiekunka sprawdza się jako ktoś bliski, kto nie tylko odwiedzi, przyniesie coś smacznego, ale też pościeli łóżko, nakarmi czy pomoże wziąć prysznic. Zdarzają się również przypadki, w których nasi klienci nie korzystają z ciągłej opieki, bywa tak, że rodzina chce wyjechać np. na wczasy czy do sanatorium i opiekunkę zatrudnia się tylko na czas nieobecności bliskich.

Czy na takie usługi stać przeciętnego elblążanina?

Ceny usług są uzależnione od zakresu i stopnia trudności. Opiekunka, która dźwiga chorego żeby go umyć, zmienić pampersa, ścieli łóżko musi mieć wyższa stawkę od tej, która przyjdzie sprzątnąć czy ugotować i podać obiad. Zwykle gdy klient nie może zaakceptować ceny i mówi, że może zapłacić np. 500zł za miesiąc, to staram się tak wszystko skalkulować, żeby zmieścić się w tej kwocie i żeby klient był zadowolony. Staramy się być otwarci na problemy ludzi, a przy dobrym nastawieniu z jednej i drugiej strony zawsze znajdujemy optymalne rozwiązanie.

Jaka jest kadra Centrum Usług Opiekuńczych „Pomocna Dłoń”?

- W naszej bazie mamy 20 opiekunek. Są to osoby zaufane, odpowiednimi referencjami i doświadczeniem. Część z nich z zawodu są opiekunkami i te trafiają do klientów potrzebujących fachowej opieki, najczęściej do osób obłożnie chorych, inną grupą stanowią opiekunki z doświadczeniem w pracy z osobami zaburzonymi psychicznie, chorobą Alzcheimera czy demencja starczą, są też panie, które sprawdzają się tylko w opiece nad dziećmi i wreszcie pomoce domowe, czyli osoby bez kwalifikacji takich jakie posiadają opiekunki, ale też nie wykonujące pracy, która ich wymaga. Mamy również rehabilitantkę z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie.

W jaki sposób do Was dotrzeć?

Nasze usługi mogą być świadczone w wymiarze godzinowym, 24-godzinnym, nocnym, świątecznym i weekendowym, zależy to od potrzeby klienta. Można się z nami skontaktować telefonicznie lub odwiedzić nas w gabinecie Centrum, który mieści się w Elbląskim Szpitalu Specjalistycznym (gabinet 142) na ul. Komeńskiego 35. Na miejscu ustalamy zakres potrzeb, ilość godzin, preferencje dotyczące opiekunki. Jedni wolą, żeby była np. rozmowna, inne wolą osobę spokojną wyciszoną. Po podpisaniu umowy na świadczenie usług, opiekunka zostaje przedstawiona klientowi i zaczyna pracę.

  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8885

Print Friendly, PDF & Email