Wybory w reżimie sanitarnym. Dziś ostatni dzień na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego

Wybory w reżimie sanitarnym. Dziś ostatni dzień na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego
Fot. pixabay.com

Tegoroczne wybory prezydenckie odbędą się w tzw. systemie mieszanym. Możliwe będzie oddanie głosu w lokalu wyborczym, a także zagłosowanie drogą korespondencyjną. 16 czerwca to ostatni dzień na zgłoszenie chęci oddania głosu w wyborach drogą korespondencyjną na terenie kraju. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś też, że zostało opublikowane rozporządzenie regulujące kwestie bezpieczeństwa sanitarnego w lokalach wyborczych.

Jeśli w wyborach zaplanowanych na 28 czerwca chcemy zagłosować korespondencyjnie, to chęć oddania głosu w taki sposób musimy zgłosić za pośrednictwem urzędu gminy, w której to gminie jesteśmy ujęci w spisie wyborców. Dziś upływa ostatni dzień na dokonanie takiego zgłoszenia.

Nieco mniej czasu na zgłoszenie chęci oddania głosu w sposób korespondencyjny mieli Polacy mieszkający za granicą. Ci chęć głosowania korespondencyjnego musieli zgłosić konsulowi do 13 czerwca.

Lokale wyborcze w reżimie sanitarnym

– Zgodnie z ustawą minister zdrowia wydał rozporządzenie, w którym wskazał standard zabezpieczenia wszystkich tych, którzy udają się do lokali wyborczych, chodzi przede wszystkim o członków komisji wyborczych, którzy w tych lokalach przebywają na stałe – te osoby będą nosiły maski i przyłbice, będą wyposażone w rękawiczki i zostanie im też przekazany płyn do dezynfekcji dłoni jak i powierzchni – przekazał dziś wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. – To jest też informacja, którą przekazaliśmy do samorządów, bo też wspólnie z samorządami od początku pracowaliśmy nad tym rozporządzeniem, oparliśmy się też o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego. Dziś rano ruszył portal Ministerstwa Zdrowia na którym wszystkie zainteresowane samorządy mogą zamówić takie środki ochrony. Już 208 zgłoszeń na ten moment wpadło do naszego systemu – wskazuje.

Zamówienia te – jak zapowiedział Cieszyński – będą realizowane za pośrednictwem urzędów wojewódzkich we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Płyn do dezynfekcji będzie także przekazany na rzecz osób, które taki lokal w dniu wyborów będą odwiedzały (wyborcy, mężowie zaufania). Tuż po wejściu do lokalu konieczna będzie dezynfekcja rąk.

– Nie ma konieczności przychodzenia z własnym długopisem, natomiast zalecamy wszystkim te same zasady, które na co dzień w takich miejscach […] pod dachem obowiązują, a więc korzystanie z płynów do dezynfekcji, maseczka i zachowanie dystansu społecznego np. przed lokalem wyborczym, gdy utworzy się tam kolejka w oczekiwaniu na wejście. Warto pamiętać o zachowaniu tej odległości od osób, z którymi nie mieszkamy w jednym gospodarstwie domowym – mówi Janusz Cieszyński. – Ze względu na charakterystykę lokali wyborczych, będzie też ograniczona liczba osób, która będzie mogła w nim jednocześnie przebywać. Będzie to jedna osoba na 4 m² – dodaje.

Wiceminister zdrowia podczas dzisiejszej konferencji prasowej był też pytany o kwestię głosowania wyłącznie korespondencyjnego, które ze względu na duże zagrożenie epidemiczne może zostać zarządzone na danym obszarze kraju. Jak zaznaczył Cieszyński minister zdrowia w stosownym czasie, po konsultacjach m.in. z Głównym Inspektorem Sanitarnym, podejmie decyzję odnośnie rekomendacji do PKW, która to właśnie po rekomendacjach ministra zdrowia może podjąć decyzję o głosowaniu wyłącznie korespondencyjnym. Zgodnie z zapisami ustawy ma na to czas do 21 czerwca.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email