Wybory: Razem z Tobą pyta o pełnomocnika i placówki dziennego pobytu

Wybory: Razem z Tobą pyta o pełnomocnika i placówki dziennego pobytu
Fot. Adminstrator

Przedstawiamy ostatnią odsłonę naszego wyborczego cyklu, w którym pytaliśmy kandydatów na urząd Prezydenta Miasta w Elblągu o kwestie istotne dla osób z niepełnosprawnościami. Pod tekstem przedstawiamy linki do poszczególnych odpowiedzi, które publikowaliśmy w ubiegłym tygodniu.

Czy Pana zdaniem Pełnomocnik Prezydenta ds. ON w naszym mieście to funkcja potrzebna i spełniająca swoją rolę? Jakie Pana zdaniem powinny być zadania i cele, które stawia się przed tą osobą i jak winny być realizowane?

MICHAŁ MISSAN: Specyfika problemów ludzi starszych i niepełnosprawnych wymaga szczególnego podejścia, dlatego u boku prezydenta miasta niezbędna jest funkcja Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych z solidnym wsparciem biurowym. Chciałbym, żeby tak wyposażony Pełnomocnik z jednej strony mógł wspierać, głównie administracyjnie pojedyncze osoby, z drugiej zaś strony był w stanie syntetyzować obszary problemowe i proponować sposoby ich skutecznego rozwiązania.

WITOLD WRÓBLEWSKI: Elbląskie organizacje pozarządowe działające w środowisku osób niepełnosprawnych, a właściwie ludzie w nich działający, charakteryzują się ogromnym zaangażowaniem w działania na rzecz osób niepełnosprawnych i nie ma tu rozróżnienia czy ktoś jest podopiecznym danej organizacji, czy nie. Organizacje działają dla środowiska starając się rozwiązywać, często we współpracy z samorządem miasta, problemy związane z barierami w tym architektonicznymi, uczestnictwem w życiu społecznym, edukacją, zatrudnieniem czy leczeniem i rehabilitacją. Jak już wspomniałem organizacje działają z zaangażowaniem, ale co warte jest podkreślenia z dużym profesjonalizmem. I aby te działania organizacji były bardziej skuteczne, a także aby mógł je wspierać samorząd, potrzebny jest ktoś kto będzie łącznikiem – koordynatorem pomiędzy organizacjami i samorządem, czyli Pełnomocnik Prezydenta Miasta. W naszym Mieście jest powołany przeze mnie Pełnomocnik, którego głównym zadaniem jest koordynacja spraw związanych ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, a w szczególności z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się problematyką osób niepełnosprawnych. Jest to szerokie zadanie, ponieważ obejmuje udzielanie wszelkich informacji oraz utrzymywanie stałych kontaktów z organizacjami, które bezpośrednio działają w środowisku. Ponadto Pełnomocnik współpracuje z komórkami merytorycznymi Urzędu Miejskiego, pomagając obydwu zainteresowanym stronom, tj. organizacjom i samorządowi, w realizacji działań na rzecz osób niepełnosprawnych.

JERZY WILK: Pełnomocnik Prezydenta ds. ON, mimo że jest urzędnikiem realizującym zadania urzędu, powinien przede wszystkim reprezentować interesy osób z niepełnosprawnościami. To jest podstawowy cel, który powinien realizować. Znakomicie rozumiała to Pani Ewa Sprawka, człowiek wielkiego serca, która całe życie poświęciła pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami w naszym regionie. Jednym z ważniejszych zadań Pełnomocnika powinno być przygotowywanie i wdrażanie we współpracy z organizacjami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami programów wyrównywania szans i rehabilitacji zawodowej. Uważam, że tematyka zatrudniania i szkoleń osób z niepełnosprawnościami powinna być przedmiotem nowej szerokiej dyskusji, ponieważ nie funkcjonuje w Elblągu zgodnie z oczekiwaniami. Musimy wspierać młodych ludzi z niepełnosprawnościami, tak aby jak najwięcej osób z powodzeniem kończyło pełny cykl rehabilitacji zawodowej, czyli po ukończeniu warsztatów terapii zajęciowej trafiało do zakładów aktywizacji zawodowej, zakładów pracy chronionej a następnie, osoby najbardziej samodzielne, na otwarty rynek pracy.

Czy uważa Pan, że w Elblągu istnieje problem braku placówek dziennego pobytu z programem rehabilitacyjnym dla osób starszych i niepełnosprawnych? Jakie widzi Pan perspektywy rozwiązania tego problemu?

WITOLD WRÓBLEWSKI: W Elblągu funkcjonują placówki dziennego pobytu, prowadzone zarówno w formie instytucji miejskich, jak i klubów seniora prowadzonych przez organizacje pozarządowe lub spółdzielnie mieszkaniowe. Widzę jednak, że istnieje ogromna potrzeba zwiększenia tej oferty, zwłaszcza, że cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem. Jest to tyle ważne, że działania ukierunkowane na wsparcie samodzielności osób starszych pozwalają na wydłużenie ich funkcjonowania w środowisku zamieszkania. Dlatego też zamierzam utworzyć strefę dedykowaną weteranom i seniorom. Będzie to miejsce, w którym elbląski senior zostanie objęty kompleksowo opieką i wsparciem – począwszy od zajęć rehabilitacyjnych i ogólnousprawniających, zajęć aktywizujących, poprzez wsparcie specjalistów – lekarzy, terapeutów, psychologów, skończywszy na bogatej ofercie kulturalno – rekreacyjnej. Będzie to także przestrzeń do wykorzystania potencjału seniorów, którego nasi elbląscy seniorzy mają bardzo dużo. Wiem, jak ważna w procesie przywrócenia utraconych fukcji oraz podtrzymania sprawności osób starszych i niepełnosprawnych jest rehabilitacja. Aby zapewnić mieszkańcom naszego miasta dostęp do rehabilitacji i fizjoterapii na satysfakcjonującym poziomie, stawiam na rozwój elbląskiego Centrum Rehabilitacji.

JERZY WILK: W programie „Elbląg pełen pomysłów” są propozycje rozbudowy Miejskiego Centrum Rehabilitacji oraz powołania Miejskiego Centrum Zdrowia Osób Wieku Dojrzałego. W naszym mieście istnieje problem z dostępem do placówek dziennego pobytu dla osób starszych i niepełnosprawnych i dlatego warto też wesprzeć realizację wspomnianego już pomysłu z udostępnieniem przez miasto obiektów, które umożliwią utworzenie kompleksowego systemu wsparcia dla osób starszych i z niepełnosprawnościami.

MICHAŁ MISSAN: Oczywiście, że jest ich mało i są bardzo potrzebne. Trzeba znaleźć środki i je zorganizować – tu nie ma o czym dyskutować. Wiadomo, że wymaga to trochę czasu, ale trzeba postawić sobie konkretny cel działania w tym zakresie i znaleźć lokalizacje na placówki dziennego pobytu. Aby to jednak zrealizować, konieczni będą na pewno partnerzy ze sfery pozarządowej. To partnerstwo – rzeczywiste partnerstwo – może okazać się kluczem do sukcesu.

Poprzednie pytania:

– zatrudnienie ON i PSONI

– potrzeby ON i niepełnosprawność

– mieszkania wspomagane i asystent ON

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19035 

Print Friendly, PDF & Email