Wybory: PKW opublikowała wzory nakładek i kart do głosowania

Wybory: PKW opublikowała wzory nakładek i kart do głosowania
Fot. Adminstrator

Uchwała PKW ws. wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a opublikowana w środę przez Komisję zawiera 33 załączniki.

W uchwale określono, jak wyglądała będzie karta do głosowania w wyborach do: rad gmin w gminach liczących do 20 tys. mieszkańców oraz w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców, rad powiatów, sejmików województw oraz stołecznych rad dzielnic. W dokumencie scharakteryzowano również m.in. kartę do głosowania w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta, w których głosuje się na co najmniej dwóch kandydatów oraz kartę do głosowania w wyborach, w których kandydat jest jeden.

Określono w niej również wygląd sporządzanej w alfabecie Braille'a nakładki na poszczególne karty do głosowania.

Największy przewidziany w uchwale format karty do głosowania, w formie tzw. płachty, wynosi 420 mm na 639 mm, używany, jeżeli w okręgu wyborczym zarejestrowano do 20 list kandydatów na radnych. Karta wyborcza w formie tzw. książeczki ma być stosowana tylko, jeśli liczba komitetów wyborczych na liście wyborczej będzie większa niż 20.

Jak wynika z uchwały, nakładka na kartę do głosowania wykonywana jest z przezroczystego trójwarstwowego materiału plastycznego politereftalan etylenu (znanego także pod nazwami PET, R–PET, A–PET), o grubości pomiędzy 0,25 do 0,3 mm i gęstości 1,35 g/cm sześc. Nakładka sporządzana jest w formacie odpowiadającym formatowi karty do głosowania, do której ma być używana. Ponadto u góry, na dole oraz z prawej strony znajdują się zakładki podtrzymujące kartę do głosowania. Nakładka ma ścięty górny prawy narożnik, w celu poinformowania o jej prawym dalszym narożniku.

W poniedziałek szef PKW Wojciech Hermeliński poinformował, że w wyborach samorządowych karta wyborcza będzie miała formę tzw. płachty. Jego zdaniem płachta będzie wygodna dla wyborcy, ułatwi prace komisjom wyborczym i zmniejszy możliwość fałszowania głosów.

W ocenie Hermelińskiego, taka forma karty będzie także ułatwieniem dla komisji wyborczych i przyspieszy proces liczenia głosów.

– W związku z tym będzie też mniejsza możliwość fałszowania, gdyby ktoś, nie daj Boże, chciał tam jakieś znaczki dostawiać, fałszować. Mamy nadzieję, że takich sytuacji nie będzie w ogóle" – dodał.

Hermeliński poinformował jednocześnie, że karta wyborcza w formie tzw. książeczki będzie stosowana, jeśli liczba komitetów wyborczych na liście wyborczej będzie większa niż 20.

– Wtedy, rzeczywiście nie zmieściłyby się te wszystkie komitety, w związku czym książeczka będzie potrzebna – ocenił szef PKW. Jednak, jak dodał, karta–książeczka nie będzie przeważać w wyborach samorządowych.

Źródło: kurier.pap.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18677 

Print Friendly, PDF & Email