Wszyscy #rowniepiekni

Wszyscy #rowniepiekni
Fot. Adminstrator

– Chcemy przełamywać bariery między dziećmi niepełnosprawnymi a zdrowymi ludźmi. Uważamy, że integracja jest bardzo ważna i dzięki niej razem możemy tworzyć świat, w którym wszyscy ludzie, bez względu na wygląd, będą czuli się dobrze – podkreślają twórcy projektu #rowniepiekni.

Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Garda Nowy Sącz, która we wrześniu 2019 roku nawiązała współpracę z Candyland Photography.

– Projekt #równiepiękni zwraca uwagę na dzieci z niepełnosprawnościami poprzez stworzenie dla nich cyklicznych darmowych sesji zdjęciowych, w których ukazujemy prawdziwe piękno tych młodych, wspaniałych i w większości bardzo pogodnych maluchów. Dzięki naszym fotografiom chcemy również uświadomić najmłodszym, że wcale nie są gorsi od innych i mimo niepełnosprawności mogą wiele osiągnąć w życiu. Naszym marzeniem jest też uświadomienie społeczności, że żyją wśród nas osoby z niepełnosprawnościami, które mają swoje pasje, marzenia, śmieją się, gdy je coś cieszy i potrafią się też złościć, tak jak my wszyscy. Można z nimi porozmawiać, pożartować oraz dobrze się bawić. Wszyscy jesteśmy równi. Tworząc kampanię #równiepiękni, mamy nadzieję na to, że postrzeganie dzieci niepełnosprawnych przez ich rówieśników oraz dorosłych zmieni się na lepsze – zaznaczają inicjatorzy akcji.

Po wielkim sukcesie jesiennej sesji zrealizowanej w Nowym Sączu projekt #rowniepiekni rozwinął się, a do akcji włączyły się kolejne studia fotograficzne. W grudniu sesje zdjęciowe odbyły się w 10 innych miastach: Nowym Sączu, Dzierżonowie, Chojnicach, Gdańsku, Szczecinie, Elblągu, Krakowie, Boguszowie-Gorcach, Zielonej Górze i Tucholi.

– Naszym celem jest objęcie działaniami całej Polski, tak, aby do końca 2020 roku upublicznić minimum 1000 fotografii dzieci. Nasze działania kierujemy do wszystkich dzieci z niepełnosprawnościami w wieku od 6 miesięcy do 18 lat, których rodzice borykają się z trudną sytuacją finansową. Pod każdym zdjęciem umieszczany jest numer konta do wsparcia finansowego oraz opis choroby każdego z naszych modeli, przez co dajemy możliwość pomocy dzieciom przez ludzi zainteresowanych – informuje Grzegorz Migda, prezes fundacji GARDA.

Akcji towarzyszy piosenka „Równie Piękni”, autorstwa Anity Dudczak i Bartłomieja Marszałka. Teledysk znaleźć można na kanale YouTube fundacji. Galeria fotografii pojawi się końcem lutego na stronie www.rowniepiekni.pl, ale obecnie można ją oglądać w mediach społecznościowych Fundacji GARDA. Część zdjęć pojawiła się na wystawie zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 21 w Nowym Sączu. Wystawy fotografii będzie można oglądać do końca marca jeszcze w sześciu innych szkołach w województwie małopolskim.

W ramach projektu powstał także kalendarz na 2020 rok z wybranymi zdjęciami – środki zebrane z jego sprzedaży mają wspomóc akcję. Każdy, kto chciałby wesprzeć projekt, może przekazać środki poprzez portal zrzutka.pl (zbiórka dostępna jest pod adresem zrzutka.pl/kmev5c).

Oprac. MS
Źródło: fundacja-garda.pl
Fot. Anetta Walczyńska / fundacja-garda.pl
Print Friendly, PDF & Email