Wspólnie zwalczajmy dyskryminację – konferencja konsultacyjna w Gdańsku

Wspólnie zwalczajmy dyskryminację – konferencja konsultacyjna w Gdańsku
Fot. Adminstrator

Jutro (5 listopada) o godz. 10.00 w Sali Obrad Rady Miasta Gdańska odbędzie się konferencja konsultacyjna, której celem będzie poddanie ocenie tzw. Czarnej księgi, czyli wykazu przepisów o charakterze dyskryminującym osoby niepełnosprawne oraz propozycji zmian zapisów w systemie prawnym RP, które powinny znaleźć się w polskim ustawodawstwie i które jednocześnie dostosują je do międzynarodowych standardów Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

”Czarna księga dyskryminacji osób niepełnosprawnych” pełna jest przykładów kuriozalnych przepisów, które czynią życie kilku milionów Polaków prawdziwą udręką, a Polsce daje łatkę jednego z najmniej przyjaznych niepełnosprawnym krajów Unii.

Konferencja jest częścią wspólnego projektu Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych i Fundacji Instytutu Rozwoju Regionalnego pn. „Kampania na rzecz poprawy warunków funkcjonowania osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach życia poprzez przygotowanie polskiego prawodawstwa do ratyfikacji Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych”.

W konsultacjach o obowiązujących przepisach oraz konkretnych przykładach dyskryminacji w różnych dziedzinach życia osób niepełnosprawnych wezmą udział przedstawiciele administracji i samorządów, naukowcy specjalizujący się w prawach człowieka oraz organizacje zrzeszające osoby niepełnosprawne i dziennikarze.

Projekt kampanii powstał w efekcie podpisania przez Polskę 30 marca 2007 roku Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych. Ten akt prawny jest ogromnym krokiem międzynarodowej społeczności w kierunku określenia i uznania nowoczesnego modelu niepełnosprawności – przejścia od podejścia opiekuńczego i charytatywnego do tworzenia społeczeństwa i środowiska otwartego dla wszystkich, włączającego i wyrównującego szanse, opartego na prawach człowieka.

Podpisanie Konwencji jest ze strony Polski pierwszym świadomym krokiem na drodze włączania naszego kraju do społeczności międzynarodowej uznającej wartości, prawa i działania zawarte w tym dokumencie. Aktem końcowym procesu wdrożenia zapisów Konwencji – jako prawa międzynarodowego do systemu prawnego Państwa Polskiego – jest ratyfikacja Konwencji, która wymaga zgody wyrażonej w ustawie.

Ratyfikacja powinna być poprzedzona wprowadzeniem w polskim ustawodawstwie szeregu zmian, które dostosują je do międzynarodowych standardów.

Włączając się w proces przygotowania polskiego prawa do wdrożenia Konwencji – poprzez opracowanie niezbędnych zmian – został powołany zespół ekspertów, składający się z prawników oraz z osób niepełnosprawnych i działających na ich rzecz, którzy opracowują „Czarną Księgę”, czyli wykaz przepisów o charakterze dyskryminującym oraz propozycje zmian zapisów w systemie prawnym RP.

Przygotowana przez ponad dwudziestu ekspertów ekspertyza przedstawia luki w prawodawstwie polskim, które powinny zostać jak najszybciej przyjęte, po to, by osoby niepełnosprawne nie odczuwały, jak to się dzieje teraz, szeroko rozumianej dyskryminacji .

Ekspertyza zawiera 29 artykułów, między innymi o: dopuszczalności przerywania ciąży przez kobiety niepełnosprawne, dostępie do informacji i komunikacji międzyludzkiej, w tym technologii i systemów komunikacyjnych i informacyjnych,  o edukacji, o prawie do nabycia lub zmiany obywatelstwa, o problemie ubezwłasnowolnienia, o ochronie praw osób z niepełnosprawnością umysłową i innych ważnych problemach: Z ekspertyzami prawnymi dotyczącymi konsultowanych zmian można zapoznać się na stronie [url]http://www.tyflo.grandhost.pl[/url]  

Po konsultacjach nastąpi zebranie i opracowanie wszystkich propozycji zmian i rekomendacji w „Białej Księdze” oraz przedstawienie ich organom opiniotwórczym i odpowiedzialnym za inicjatywy legislacyjne, Sejmu i Senatu.

Konferencja jest organizowana w ramach projektu „KONSULTACJE ŚRODOWISKOWE w sprawie propozycji zmian legislacyjnych niezbędnych do ratyfikacji Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych”, dofinansowanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych .
  Agnieszka Światkowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3000

Print Friendly, PDF & Email