Wrocławscy studenci pomagają potrzebującym w okresie epidemii

Wrocławscy studenci pomagają potrzebującym w okresie epidemii
Fot. wroclaw.pl

Kilkuset studentów wrocławskich szkół wyższych oferuje pomoc ludziom i instytucjom w okresie epidemii. Na pierwszej linii frontu z koronawirusem są studenci Uniwersytetu Medycznego.

– Tylko do udziału w zadaniach o charakterze medycznym zgłosiło się dwieście osób, kolejnych kilkaset bierze udział w innych formach pomocy. Tych działań jest mnóstwo, codziennie pojawiają się nowe wyzwania, których się podejmujemy – mówi Iwo Jarosz. Student VI roku studiów lekarskich jest koordynatorem działań wolontariuszy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Do tej pory najwięcej młodych medyków (oraz specjalistów pokrewnych dziedzin) zaangażowanych było w szpitalach. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w kompleksie przy ul. Borowskiej oraz w tzw. Starym Kampusie, studenci prowadzą tzw. triaż wśród osób, które zgłaszają się na oddział.

– Sprawdzają temperaturę, wypełniają ankietę pacjenta, zbierają podstawowe dane. Takie punkty działają całą dobę, my zapewniamy ich obsadę – wyjaśnia Iwo Jarosz. – Przez pewien okres podobnie współdziałali również z Dolnośląskim Centrum Onkologicznym.

Wolontariusze ze starszych roczników pomagają także na oddziałach, wspierają stały personel przy pielęgnacji pacjentów, uzupełniają dokumentację.

Korepetycje, infolinia, przyłbice, izolatorium

Wielu młodych ludzi zgłosiło się do pomocy także poza szpitalami. Kilkudziesięcioosobowa grupa jest w zespole, który opiekuje się dziećmi lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników szpitali i pogotowia.

Część udziela korepetycji, także zdalnie. Są też sytuacje, w których trzeba po prostu zaopiekować się maluchami i starszymi dziećmi, kiedy ich rodzice są w pracy.

Kilkunastu studentów Uniwersytetu Medycznego trafiło do wrocławskiego sanepidu, gdzie dyżurowali na infolinii, uzupełniali informacje w bazach danych. Inni koordynują zbiórki sprzętu medycznego dla szpitali.

Spora grupa wolontariuszy zaangażowała się w przygotowanie ochronnych przyłbic. – Powstało kilka tysięcy osłon dla pracowników szpitali na całym Dolnym Śląsku – mówi Iwo Jarosz.

Studenci z Uniwersytetu Medycznego na prośbę wojewody dolnośląskiego będą w obsłudze izolatorium, które ulokowano w hotelu „Wieniawa” na Krzykach. Do ich zadań będzie należało m.in. wydawanie posiłków oraz zbieranie informacji o stanie zdrowia.

W przygotowaniu izolatorium przy ul. Gajowickiej brali udział także wolontariusze z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

– W sumie w bazie mamy około 800 nazwisk osób z Uniwersytetu Medycznego, które chcą pomagać. To studenci niemal wszystkich kierunków studiów, od I roku do najstarszych roczników. Są aktywni, przychodzą ze swoimi pomysłami. Taka postawa jest szalenie budująca, jestem z nich dumny – zaznacza Iwo Jarosz.

Studenci AWF zachęcają: ćwicz z nami

Sprawdzają się i inne formy studenckiego wsparcia w okresie epidemii.

W internecie furorę robią filmiki przygotowane przez studentów wrocławskiej AWF. Cykl „Ćwicz z Nami – AWFiakami”, publikowany jako wydarzenie na FB, jest akcją zainicjowaną przez Uczelnianą Radę Samorządu Studenckiego uczelni i ruszył już 14 marca, czyli chwilę po tym jak zawieszono zajęcia na uczelniach, zamknięto, szkoły, restauracje, kina, a tysiące ludzi utknęło w domach.

– Studenci przygotowują krótkie filmy instruktażowe z zestawami ćwiczeń, które można wykonać w domach. To zajęcia z jogi, crossfitu, zumby, ale także treningi motoryczne i ogólnorozwojowe – wylicza Katarzyna Mroczkowska, szefowa samorządu na AWF Wrocław. – Poza tym publikujemy przepisy na zdrowe koktajle i potrawy. Zatem ofertujemy to, na czym najlepiej się znamy i czym zajmujemy się na co dzień. To propozycja na dobre wykorzystanie energii, która zbiera się, gdy siedzimy w domach.

Zainteresowanie filmami wrocławian jest ogromne, odwiedziny na ich profilu liczone są w tysiącach widzów i to w całej Polsce. Między innymi dlatego młodzi sportowcy – obok zestawu zadań dla dorosłych – proponują internetowe pokazy gimnastyki dla dzieci. Ten cykl nazywa się „AWF dla Najmłodszych”.

Jeszcze inne formy zabawy to „AWF stay ACTIVE challenge”, pięciodniowe wyzwanie treningowe dla najwytrwalszych. I ten pomysł się rozwinął.

– Poszerzyliśmy naszą akcję o nowe wyzwanie #AWFfootballCHALLENGE. To pięć pokazowych trików piłkarskich do wykonania w domu. Autorem wyzwań jest Paweł Kwit – football freestyler, zdobywca brązowego medalu na Mistrzostwach Świata w kategorii Iron Man, a na co dzień student V roku słonecznej, wrocławskiej AWF – mówi Katarzyna Mroczkowska.

Teraz Samorząd Studencki planuje poszerzyć akcję o filmiki instruktażowe z treningami dla seniorów.

Link do wydarzenia „Ćwicz z nami AWF-iakami” znajduje się TUTAJ i na Instagramie: @urssawfwroclaw.

Tomasz Wysocki
Źródło; UM Wrocław
Fot. wroclaw.pl
Print Friendly, PDF & Email