Wrocław: Policzyli się z cukrzycą

Wrocław: Policzyli się z cukrzycą

Świetne koncerty, zaskakujące wydarzenia, niezwykli goście, arcyciekawe licytacje i tradycyjny Bieg Tyłem „Policz się z cukrzycą” – to tylko niektóre atrakcje Finału, który w tym roku skupia się na zbieraniu środków na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

Na wrocławskich ulicach kwestuje ponad tysiąc wolontariuszy. W całym kraju jest ich ponad 120 tysięcy. – Muszę przyznać, że z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy gram dopiero trzeci rok i już zdaję sobie z tego sprawę, że to zdecydowanie za krótko. Wspaniale jest pomagać, tym bardziej tym najmłodszym, którzy każdego dnia wyczekują pozytywnej informacji o stanie swojego zdrowia – mówi Klaudia, wolontariuszka WOŚP 2020.
W tym roku honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczął się biegiem „Policz się z cukrzycą”, który wystartował z Rynku. Uczestnicy pokonali trasę długości kilometra, ale nie było to łatwe wyzwanie, bowiem… biegli tyłem.

Na Rynku pojawili się różni wystawcy, w tym wiele drużyn sportowych, tradycyjnie jest to raj dla miłośników wszelkiego rodzaju pojazdów. Odwiedzający mają szansę spotkać koszykarzy Śląska Wrocław, którzy poprowadzą trening dla najmłodszych, ekipę WTS Sparta Wrocław, mistrzów Polski w futbolu amerykańskim z Panthers Wrocław oraz Wrocław Wanderers, drużynę quidditcha.

Jak co roku podczas Finału, w ratuszu będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach akcji „Biała Niedziela” (badania m.in. w Muzeum Miejskim Wrocławia, Sukiennice 14/15, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w Klinice Chirurgii i Urologii Dziesięcej USK, w Klinice Przylądek Nadziei USK).

Swoje stanowiska przygotowali m.in. Straż Miejska Wrocławia, Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice, Muzeum Motoryzacji Topacz czy Classic Cars Wrocław.

Można również zobaczyć motocykle, konstruowane przez studentów w ramach projektu LEM Wrocław – Light Electric Motorcycle. Czeka nas też widowiskowy występ Gwardii Gryfa – mistrzów sbandieratori. Półfinaliści „Mam Talent” wykonają dwa pokazy włoskiej sztuki żonglerki chorągwiami.

Wśród wrocłąwskich licytacji m.in. Bombki z autografem Olgi Tokarczuk czy numer startowy prezydenta Wrocławia z Nocnego Półmaratonu.

Wczoraj Wrocław też grał dla WOŚP

W Starym Klasztorze zagrali Shantymani oraz odbył się Bałkański Sylwester.

Wrocławskie środowisko szantowe nie od dziś wspiera WOŚP, tym razem na scenie pojawili się Mietek Folk, W Stronę Portu, Jan i Klan oraz Znienacka Project.

Z kolei w Sali Gotyckiej spotkali się wszyscy świętujący Doček Nove Godine. Bałkańska noc sylwestrowa była w tym roku wyjątkowo gorąca, zagrali bowiem polsko-bułgarsko-czeska grupa Sarakina Balkan Band, bułgarski zespół Balkan Folk Acoustic i najlepsza w Polsce specjalistka od bałkańskich bitów – DJ Szoszana.

Oprac. MM
Fot. i źródło: wroclaw.pl