Wróć bez HIV!

Wróć bez HIV!
Fot. Adminstrator

Wyjeżdżasz? Wspaniale! Nowe miejsca. Nowe przygody.
Pamiętaj jednak, chroń siebie i swoich bliskich – wróć bez HIV! Krajowe Centrum ds. AIDS po raz kolejny zorganizowało multimedialną, ogólnopolską kampanię społeczną mającą na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV i AIDS.

Akcja jest skierowana do osób podróżujących w kraju i za granicę – zarówno w celach turystycznych, jak i zawodowych. Organizatorzy kampanii chcą, by hasło „Wróć bez HIV”, przekonało jej odbiorców, że problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego.

Elementy kampanii:

Podobnie jak w poprzednich latach, kampania ma charakter multimedialny. Wykorzystana jest reklama radiowa, prasowa, internetowa oraz billboardy, plakaty, ulotki, kalendarze, pakiety edukacyjne z wklejonymi prezerwatywami i szereg innych materiałów promocyjnych. Powstała też gra – dostępna na stronie internetowej.

W ramach kampanii powstały cztery kreacje – jedna z myślą o osobach podróżujących w celach turystycznych, druga dla osób wyjeżdżających do pracy, trzecia dla klientów osób sprzedających usługi seksualne, czwarta dla osób podróżujących za granicę służbowo.

W Polsce główną drogę zakażeń HIV stanowią obecnie przypadkowe kontakty seksualne. Najczęściej zakażają się osoby będące w grupie wiekowej od 18 do 39 lat. Dlatego też kampania jest skierowana przede wszystkim do osób młodych i aktywnych seksualnie – żyjących w związkach formalnych, nieformalnych i nieposiadających stałego partnera.

Osoby młode są też najbardziej mobilne. Jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego, najliczniejszą grupę osób wyjeżdżających z Polski na co najmniej 2 miesiące stanowią osoby między 18 a 35 rokiem życia, stanu wolnego, mające co najmniej średnie wykształcenie i wyjeżdżające zarówno w celach zarobkowych (ponad 80%), jak i turystycznych. Grupę tę charakteryzuje duża aktywność seksualna i gotowość do poszukiwania lub zmiany partnera seksualnego. Często wyjazd oznacza rozłąkę ze stałym partnerem. Przekazy kampanii są skierowane także do osób przemieszczających się na terenie kraju.

Jak uchronić się przed chorobą?

– Zawsze i wszędzie unikaj ryzykownych zachowań i dbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich.

– Wykorzystuj wiedzę o HIV w praktyce. Negocjuj techniki bezpieczniejszego seksu, używaj prezerwatywy. Nie bój się rozmawiać o przeszłości seksualnej partnera, choćby przypadkowego.

– Zrób test na HIV, dowiedz się, jaki jest Twój status serologiczny.

Bezpłatne anonimowe badanie w kierunku HIV
można wykonać w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, ul. Żołnierska 16 w Olsztynie, pokój 15 (parter)).

Punkt jest czynny we wtorki i czwartki od godz. 15.00 do 18.00, tel. 089 524 83 59.

Kampania „Wróć bez HIV” zakończy się 1 grudnia 2009 wraz z obchodami Światowego Dnia AIDS.

  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3771

Print Friendly, PDF & Email