WOŚP zagra po raz 29. Jerzy Owsiak ogłosił cel kolejnego Finału

WOŚP zagra po raz 29. Jerzy Owsiak ogłosił cel kolejnego Finału
Fot. Dariusz Breś

W środę szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapowiedział dla jakiej gałęzi medycyny na początku przyszłego roku będą zbierane fundusze. Jerzy Owsiak ogłosił też dziś zakup nowoczesnego urządzenia do badań PET, które trafi do Centrum Zdrowia Dziecka.

– Postanowiliśmy, po wspólnej naradzie z lekarzami, z laryngologami, z naszą Fundacją, by jeszcze raz Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zabrzmiał dla laryngologii, otolaryngologii oraz diagnostyki głowy – zapowiedział dziś szef WOŚP Jerzy Owsiak. – Chcemy się skupić bardzo na wszelkiego rodzaju urządzeniach endoskopowych, urządzeniach diagnostycznych – dodał.

5 października w całej Polsce ruszyły zapisy do sztabów. Do dziś zarejestrowanych zostało 231 sztabów. – Już są sztaby w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, na Cyprze, w Australii, Holandii, USA, Tanzanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Francji i Kanadzie – wyliczył szef WOŚP.

– Wiemy, że pandemia krzyżuje wszystkie plany, także i my bierzemy to wszystko pod uwagę. Przygotowujemy się do Finału standardowo, ale także patrzymy na to, co się dzieje obok. W związku z tym chcemy to zrobić tak, jak zrobiliśmy najpiękniejszą domówkę świata, ze wszystkimi standardami bezpieczeństwa – zapewnił Jerzy Owsiak.

Jak przekazał, Finał WOŚP ma odbyć się przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Nie przewidziano jednak koncertów. Pierwszego dnia Finału odbędzie się także bieg „Policz się z cukrzycą” i najprawdopodobniej będzie on wyglądał tak samo jak niedawny Maraton Warszawski, w którym uczestnicy biegu startowali pojedynczo.

Jak zaznaczył Owsiak, bardzo istotne dla fundacji jest także bezpieczeństwo wolontariuszy i osób pracujących w sztabach i w dobie pandemii obowiązujący rygor sanitarny będzie ściśle przestrzegany.

Jak przekazano, z pieniędzy zebranych podczas 29. Finału kupiony będzie sprzęt do diagnostyki i leczenia dróg oddechowych u dzieci.

Zakup dla Centrum Zdrowia Dziecka

Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami WOŚP przekazała także informację o zakupie urządzenia PET (pozytonowa tomografia komputerowa). To niezwykle nowoczesne urządzenie kosztowało 15 890 000 zł.

W otwartym konkursie zgłosiły się trzy podmioty – wygrała firma Siemens. Urządzenie ma gwarancję na trzy lata. – Kupujemy od firm, które działają na rynku od wielu lat, kupujemy od firm wiarygodnych, kupujemy od firm, które spisują z nami bardzo dokładny kontrakt i płacimy po zainstalowaniu urządzenia w Centrum Zdrowia Dziecka – mówił Owsiak.

– Będzie to pierwszy PET cyfrowy w ośrodku pediatrycznym w Polsce i prawdopodobnie w Europie. Czekaliśmy na takie urządzenie długo. Konkurencja była duża, dziękujemy wszystkim firmom za oferty. Wybór był trudny, niemniej zadecydowały pewne aspekty i technologiczne i funkcjonalne wybranego przez nas urządzenia – zaznacza dr Anna Śliwińska, ekspert WOŚP, z którą konsultowany był zakup.

Szef WOŚP wystosował także prośbę do ministra zdrowia, by gdy urządzenie będzie już zainstalowane, było także finansowanie dla wykonywania badań.

Jak wskazał dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka zakupione urządzenie wspomoże proces diagnostyki dzieci leczonych w klinice onkologii. – Od szeregu miesięcy prowadzimy program rewitalizacji Centrum Zdrowia Dziecka i dzięki wsparciu zarówno Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale również środków Ministerstwa Zdrowia udało się przed trzema miesiącami, w czerwcu, otworzyć chyba najnowocześniejszy w tej chwili zakład diagnostyki obrazowej w Polsce. Mamy dwa działające jednocześnie rezonansy, mamy tomograf komputerowy, ten tomograf to jest zakup Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jeden z rezonansów to jest zakup sprzed trzech lat i teraz dołączamy to urządzenie – mówił dr n. med. Marek Migdał, dyrektor Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. I jak dodał, w CZD trwają zaawansowane prace nad stworzeniem nowego centrum psychiatrii i onkologii.

Centrum Zdrowia Dziecka planuje, że nowe urządzenie pozwoli co roku badać ok. 350 dzieci.

Kolejne zakupy WOŚP dokonywane poprzez konkursy ofert planowane są w połowie października i w listopadzie.

Print Friendly, PDF & Email