Wojewoda mazowiecki: Kolejne szpitale tymczasowe w regionie będą gotowe w ciągu kilku do kilkunastu tygodni

Wojewoda mazowiecki: Kolejne szpitale tymczasowe w regionie będą gotowe w ciągu kilku do kilkunastu tygodni
Fot. Daniel Gnap / KPRM

Kolejne szpitale tymczasowe na Mazowszu będą gotowe w ciągu kilku do kilkunastu tygodni, prace idą do przodu i postępują zgodnie z terminarzem – powiedział w czwartek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Podczas konferencji prasowej Radziwiłł poinformował, że jest w stałym kontakcie ze szpitalami z Mazowsza. Podkreślił, że mimo notowanego w ostatnich dniach spadku zachorowań, sytuacja epidemiczna w całym kraju jest nadal trudna. – Mamy nadzieję, że szczyt drugiej fali epidemii mamy za sobą, ale nie jest to nic pewnego. Dzisiejsza liczba zakażeń 1785 na Mazowszu i 74 zgony to są bardzo duże liczby. Musimy być nadal gotowi, żeby wychodzić naprzeciw potrzebom, które z tego wynikają. Bo z 1785 osób zakażonych za kilka dni określona liczba będzie wymagać hospitalizacji i za kolejne kilka dni intensywniejszego zaopiekowania, w tym respiratoterapii – zauważył.

– Jesteśmy dobrze przygotowani, nie zwalniamy w najmniejszym stopniu nacisku, żeby to przygotowanie utrzymać. W wyniku realizacji decyzji wojewody mazowieckiego na terenie Mazowsza mamy ponad 5 tys. łóżek szpitalnych dedykowanych pacjentom z COVID-19, z czego 3 tys. są zajęte, czyli mamy pewną rezerwę – mówił Radziwiłł.

Przypomniał, że na Mazowszu powstaje siedem szpitali tymczasowych, które będą dysponować od 100 do kilkuset łóżkami. Zaznaczył, że strategia przygotowania szpitali różni się w zależności od tego, czy lecznica powstaje w szpitalach, gdzie są niedokończone budynki czy w miejscu, gdzie nie było wcześniej podmiotu leczniczego. – Z tego wynika, że warunki, w jakich będą leczeni pacjenci, też mogą być różne, choć staramy się, żeby wszędzie było bezpiecznie – zapewnił.

– Wszystkie szpitale tymczasowe będą gotowe na przyjęcie pacjentów w ciągu najbliższych kilku czy kilkunastu tygodni. (…) Prace idą bardzo ostro do przodu. Dziś odbyłem spotkanie w ramach zespołu zarządzania kryzysowego ze wszystkimi podmiotami, które organizują te szpitale. Zarówno szpital w Płocku, Ostrołęce, Siedlcach, Radomiu, jak i na terenie Warszawy: na Okęciu, a także przy szpitalu Wojskowego Instytutu Medycznego przy Szaserów i szpital tymczasowy w budynku przyszłego Szpitala Południowego na Ursynowie – wszędzie prace postępują bardzo do przodu i wszystko wskazuje na to, że odbywa się to zgodnie z terminarzem, który założyliśmy, trudnym terminarzem – przekazał wojewoda.

Podczas konferencji Radziwiłł zwrócił uwagę, że minął rok, odkąd jest wojewodą. – Niezależnie od tego, że poświęcamy się prawie na 100 proc. walce z pandemią, to nie zapomnieliśmy o wszystkich codziennych zadaniach mazowieckiego urzędu wojewódzkiego. Realizujemy tak ważne dla województwa projekty, jak Fundusz Dróg Samorządowych, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, różne programy społeczne, które nie zostały zmniejszone, spowolnione w trakcie pandemii – zaznaczył. (PAP)

Karolina Mózgowiec
Print Friendly, PDF & Email