Włosi prognozują drastyczny spadek urodzeń. To konsekwencja pandemii

Włosi prognozują drastyczny spadek urodzeń. To konsekwencja pandemii
Fot. pixabay.com

Drastyczny spadek urodzeń we Włoszech to prawdopodobny skutek pandemii – taką prognozę przedstawił Instytut Statystyczny Istat w ogłoszonym w piątek raporcie. Przewiduje się, że pod koniec 2020 roku i na początku przyszłego urodzi się o 10 tys. dzieci mniej.

W dorocznym sprawozdaniu zauważono, że przyczyną przewidywanego spadku urodzeń jest klimat niepewności i strach, towarzyszące obecnemu kryzysowi wywołanemu przez koronawirusa.

Według Instytutu znaczny spadek liczby przychodzących na świat dzieci zacznie być odnotowywany już na końcu bieżącego roku, a szczególnie odczuwalny będzie w roku przyszłym.

Liczba urodzeń wyniesie w 2020 roku około 426 tysięcy. W 2019 roku urodziło się 235 tys. dzieci.

W najgorszym scenariuszu, zaznaczył Istat, gdy tendencja spadkowa pogłębi się, w przyszłym roku liczba ta zmniejszy się do 396 tysięcy. To oznaczałoby znaczne pogorszenie i tak już poważnego kryzysu demograficznego, utrzymującego się od 10 lat.

Jednocześnie w tym samym raporcie odnotowano na podstawie sondaży, że Włosi chcą mieć dzieci. 46 proc. z nich uważa, że idealna liczba to dwoje.

Pragnienie posiadania dzieci jest wysokie także w pokoleniu czterdziestolatków – odnotowano. Około 16 proc. bezdzietnych Włochów w tej grupie wiekowej chce mieć potomstwo.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email