Włochy: Koncern Pfizer przyśle o 165 tys. dawek szczepionki mniej

Włochy: Koncern Pfizer przyśle o 165 tys. dawek szczepionki mniej
Fot. Pixabay

Koncern farmaceutyczny Pfizer zmniejszył o 165 tys. liczbę dawek szczepionki przeciwko COVID-19, która w przyszłym tygodniu będzie dostarczona do Włoch – podało w niedzielę biuro rządowego komisarza do spraw kryzysu na tle pandemii koronawirusa Domenico Arcuriego.

W wydanym komunikacie podkreślono, że decyzja producenta była „jednostronna” i została ogłoszona „bez żadnego uprzedzenia”.

W jej konsekwencji, wyjaśniło biuro komisarza odpowiedzialnego za kampanię szczepień, w przyszłym tygodniu zamiast ponad 562 tys. dawek do Włoch zostanie przysłanych 397 tys. Oznacza to redukcję o około 29 proc.

W komunikacie mowa jest też o tym, że Pfizer „jednostronnie redystrybuował dawki, które mają zostać dostarczone do 293 punktów szczepień na terytorium Włoch”.

– Arbitralna dystrybucja, postanowiona przez firmę, która nie została wspólnie uzgodniona ani zakomunikowana urzędowi komisarza, doprowadzi do asymetrii między poszczególnymi regionami, z różnym stopniem redukcji dostaw – wyjaśniono.

W przypadku 6 z 20 regionów – według tej noty – nie dojdzie do redukcji dostaw.

We Włoszech zaszczepiono dotąd pierwszą dawką szczepionki ponad 1 mln osób. W niektórych regionach rozpoczyna się podawanie jej drugiej dawki.

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale. Jak wyjaśniły, aby ten cel został osiągnięty, konieczne będzie tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email