”Wizerunek człowieka kulturalnego. Refleksje po Kongresie Kultury Polskiej”

”Wizerunek człowieka kulturalnego. Refleksje po Kongresie Kultury Polskiej”

Taki tytuł nosił będzie najbliższy Salon Polityki, który odbędzie się 7 października o godz. 18.00 w Sali ”U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej. Gośćmi Mirosława Pęczaka będą antropolog prof. Tomasz Szlendak i Maciej Nowak – twórca i dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Wstęp na Salon jest wolny.

Jednocześnie organizatorzy przypominają, że posiadaczom biletów na koncert Gaby Kulki i karnetów na VI Letnie Ogrody Polityki pozostały tylko dwa dni na ich bezpłatną wymianę na wejściówki upoważniające do udziału w recitalu artystki, który odbędzie się po Salonie (godz. 20.00). Po 30 września bilety i karnety nie będą honorowane, a od 1 października – w zależności od liczby wolnych miejsc – prowadzona będzie sprzedaż biletów na koncert. Bilety będzie można kupić na portierni głównej Biblioteki przy ul. św. Ducha (do godz. 16.00) oraz w Wypożyczalni Działu Literatury Naukowej(od 16.00 do 18.00). Cena: 15 zł.

Podczas VI Letnich Ogrodów Polityki – z powodu niesprzyjającej aury i awarii sprzętu nagłaśniającego- nie odbył się zaplanowany na drugi dzień Festiwalu koncert Gaby Kulki. Jednak artystka przyrzekła swoim fanom, że wystąpi w Bibliotece podczas październikowego Salonu Polityki. Zgodnie z tą obietnicą, koncertu Gaby Kulki będzie można posłuchać w sali ”U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej 7 października o godz. 20.00.

Jak zapewniali organizatorzy w trakcie Ogrodów, podczas tego koncertu obowiązywać będą zakupione na Festiwal karnety i bilety. Z przyczyn organizacyjnych, wszystkie osoby posiadające karnety na VI Letnie Ogrody Polityki oraz bilety na 11 czerwca proszone są o ich bezpłatną wymianę na wejściówki upoważniające do udziału w koncercie. Wymiany można dokonać na wszystkich placówkach Biblioteki Elbląskiej w nieprzekraczalnym terminie do 30 września 2009. Zaproszenia na VI Letnie Ogrody Polityki nie upoważniają do wejścia na koncert. Szczegółowych informacji udziela Dział Finansowo-Księgowy Biblioteki, tel. (0-55) 611-31-74-5.

prof. Tomasz Szlendak
– socjolog związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Bada zmiany obyczajów w kulturze zachodniej, biospołeczne uwarunkowania życia seksualnego. Zainteresowania naukowe: psychologia ewolucyjna, kognitywistyka, socjoantropologia relacji płciowych, socjologia rodziny, socjologia wychowania, socjologia młodzieży, socjologia kultury, socjologia konsumpcji, teorie nauk społecznych, socjologia jakościowa. W swojej książce Architektonika romansu określił siebie pisząc: jestem w dwóch trzecich ewolucjonistą, a w jedenej trzeciej konstruktywistą. Był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i tygodnika Polityka w pierwszej edycji konkursu Zostańcie z nami. Autor szeregu artykułów i opracowań naukowych, redaktor publikacji zbiorowych. Pisze także do czasopism popularnonaukowych i gazet (Focus, Elle, Gazeta Wyborcza). W 2008 roku ukazała się jego debiutancka powieść Leven – kryminał, osadzony w realiach średniowiecznego Torunia.

Maciej Nowak
– dziennikarz, publicysta, krytyk teatralny i kulinarny, kucharz, satyryk. Od roku 1983 publikował na łamach miesięcznika Teatr. W latach 1990-1992 twórca i redaktor naczelny Gońca Teatralnego, a w latach 1994-2005 Ruchu Teatralnego. Od 1997 do 2000 kierownik działu kultury Gazety Wyborczej. W latach 2000-2006 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże, który w tym czasie stał się jedną z najżywiej komentowanych polskich scen, miejscem debiutów i sukcesów grupy młodych reżyserów: Grażyny Kani, Agnieszki Olsten, Moniki Pecikiewicz, Pawła Demirskiego, Jana Klaty, Wojciecha Klemma, Grzegorza Wiśniewskiego, Michała Zadary. Od roku 2003 dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Publikuje na łamach Gazety Wyborczej. Twórca Niekabaretu Maćka Nowaka. Liczne występy w programach telewizji TVN. Wystąpił w 3 fabularnych filmach: Segment 76, Boisko bezdomnych, Serce na dłoni. W roku 2008 tygodnik Polityka uznal go za najbardziej wpływową postać polskiego teatru. Laureat m.in. Nagrody Artystycznej Młodych im. Wyspiańskiego (1990), Nagrody im. Schillera (2002), medalu Gloria Artis (2005).

Fot: Na zdjęciu Maciej Nowak.  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4269