Wioski z pomysłami

Wioski z pomysłami
Fot. Adminstrator

Jakość życia mieszkańców wsi zależy głównie od nich samych. Rozwijanie zdolności drzemiących w ludziach, ciekawe zagospodarowanie terenów bogatych przyrodniczo czy też wyeksponowanie tego, co w historii miejscowości najciekawsze – to tylko niektóre pomysły, w jaki sposób można zainwestować w wiejską rzeczywistość. A kolejnych propozycji wciąż przybywa…

Gronowo Elbląskie, Henrykowo, Godkowo, Krekole, Łęcze, Rucianka, Suchacz, Pogrodzie, Żabi Róg i Dąbrówka – to wioski województwa warmińsko-mazurskiego, które uczestniczą w projekcie „5 pomysłów na lokalną aktywność” realizowanym przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Jednymi z pierwszych działań liderów tych społeczności były spotkania z animatorem i doradcą, dzięki którym udało się wykreować pomysły na lokalne inicjatywy. Zanim jednak przerodzą się one w czyny, mieszkańcy przejdą cykl szkoleniowy, zaplanowany bezpośrednio pod ich potrzeby. Pierwsze z nich już za nimi.

Szkolili się, by zacząć działać
W połowie października liderzy wszystkich 10 miejscowości dowiadywali się, w jaki sposób odnaleźć walory swojej wsi oraz jak przekonać i zarazić działaniem mieszkańców, by razem móc zadziałać na rzecz wspólnej rzeczywistości wiejskiej. W pracy z lokalną społecznością decydująca rola przypada temu, który będzie ją animował, dlatego też, podczas szkolenia odbywającego się w ramach Forum Liderów Obszarów Wiejskich, liderzy zdobywali wiedzę z zakresu m.in. metod pracy na rzecz mieszkańców terenów wiejskich. Spotkanie było także okazją do integracji tych, którym przyświeca jeden cel – działać i zarażać aktywnością.

Lodołamacze w akcji
Jeszcze w październiku aktywiści z gminy Gronowo Elbląskie, Pogrodzia i Suchacza przyjęli kreatywny kierunek działań jako „lodołamacze zastałych pomysłów”. W ramach twórczych spotkań z trenerem kreatywności walczyli ze stereotypowym myśleniem, poznali techniki rozwiązywania problemów i rolę subiektywnego sędziego. Jednym słowem – uczyli się jak ze sobą pracować. W miniony weekend tym samym tropem podążyli mieszkańcy Łęcza, szukając kreatywnych kierunków rozwoju swojej miejscowości. Z kolei w Henrykowie i Dąbrówce panowała artystyczna atmosfera. Mieszkańcy w ramach szkolenia rękodzielniczego zbliżali się do szeroko pojętej sztuki. Zwykłe szyby zyskały wyrazu w postaci konturów i barw, deski urozmaicone zostały przeróżnymi aplikacjami, zaś płótna zamieniły się w obrazy, a tkaniny zyskały nowe oblicze w postaci batiku. Ale to jeszcze nie koniec. Kolejne szkolenia czekają również pozostałe wioski, a wśród nich m.in. zajęcia teatralne oraz kuglarskie.

Wizyty w innych wioskach
W połowie listopada rozpoczną się także wizyty studyjne. To okazja, by przypatrzeć się jak radzą sobie inni z realizacją własnych pomysłów. Liderzy poznają działania „Zaułka Benowo”, powstałego z inicjatywy mieszkańców wsi i kwidzyńskiego Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa. Założony przed dwoma laty, dziś dysponuje świetlicą wiejską i pracownią komputerową, dzięki czemu – już jako ośrodek lokalnej aktywności – umożliwia realizację różnorodnych działań mieszkańców. Ponadto, uczestnicy poznają metody edukacji ekologicznej, z których na co dzień korzysta „Zaułek Benowo”. Planowane wizyty zawitają również do Rodowa – wioski cudów oraz Aniołowa – wioski Aniołów. W Rodowie, podobnie jak w Kwidzynie, tematyka będzie ekologiczna. Uczestnicy przemaszerują szlakiem edukacyjnej ścieżki ekologicznej, zwiedzą Zieloną Szkołę oraz dowiedzą się w jaki sposób wieś radzi sobie z edukowaniem szkół i organizacji w zakresie ochrony środowiska. Aniołowo opowie o swojej drodze do budowania turystyki opartej na Anielskim motywie przewodnim, a także miejscu integracji mieszkańców, jakim jest wiejska świetlica i działania w niej prowadzone.

Publikacja na koniec
Realizację projektu „5 pomysłów na lokalną aktywność” podsumuje wydanie publikacji, w której znajdą się nie tylko metody pracy ze społecznościami wiejskimi, ale również realne przykłady, funkcjonujące na co dzień. Jak zapewnia koordynator projektu Anna Łebek-Obrycka inspiracji dla tych, którzy dopiero zaczynają pracę w swojej miejscowości z całą pewnością nie zabraknie, bowiem projekt ESWIP-u opiera się na różnorodności pomysłów na aktywizowanie społeczności wiejskich i właśnie ta różnorodność będzie pokazana na jej łamach. A zapowiedzią planowanej na grudzień publikacji jest zrealizowany podczas spotkania Liderów spot pt. „Inna wieś” , który obejrzeć można na stronie Telewizji Obywatelskiej – http://www.telewizjaobywatelska.org.pl/play_id_72.html

Projekt „5 pomysłów na lokalną aktywność” realizowany przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3027

Print Friendly, PDF & Email