Większość obostrzeń przedłużona do 14 lutego. Jest jednak kilka zmian

Większość obostrzeń przedłużona do 14 lutego. Jest jednak kilka zmian
Fot. Adam Guz / KPRM / arch.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał informacje na temat zmian w ograniczeniach przeciw epidemicznych. Otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych, muzea i galerie sztuki. Nowością jest również zniesienie godziny dla seniora w sklepach. Pozostałe obostrzenia będą obowiązywać jeszcze przez dwa najbliższe tygodnie.

– Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji, co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie. Mamy stopniowy spadek zakażeń w Polsce. Impuls świąteczny przyczynił się do spowolnienia tempa spadku – zaznaczył na początku czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Ten spadek na poziomie liczby zachorowań mieliśmy również odczuwalny na poziomie liczby zgonów. Ostatni tydzień przyniósł tu też pewną poprawę – spadek też jest mniej więcej 10 procentowy – przekazał szef resortu zdrowia.

Jak wskazał ta sytuacja ma również przełożenie na sytuację w szpitalach – hospitalizacje spadły po raz pierwszy od dłuższego czasu poniżej 14 tysięcy. – W szczytowym momencie mieliśmy ponad 23 tysiące hospitalizacji – przypomniał Niedzielski.

Zaznaczył, że „sytuacja w Polsce wydaje się być w tej chwili ustabilizowana”, ale – jak dodał – są dwa ryzyka: jedno dotyczy sytuacji międzynarodowej, a drugie dotyczy nowych mutacji wirusa.

– Mamy bardzo złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle zachorowań w innych krajach Europy, więc nieuwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne – mówił Niedzielski.

– Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się do przedłużenia zasad bezpieczeństwa etapu odpowiedzialności do 14 lutego. Po tym okresie podejmiemy decyzje, co dalej – przekazał minister zdrowia.

Jedną ze zmian jest otwarcie od 1 lutego sklepów w galeriach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Otwarte będą mogły być także instytucje kultury (galerie sztuki i muzea).

Od 1 lutego zniesione zostaną też godziny dla seniorów w sklepach i aptekach.

Jakie obostrzenia nadal będą obowiązywać?

Edukacja w klasach IV – VIII, liceach, technikach i na uczelniach nadal realizowana będzie w systemie nauki zdalnej.

Zgromadzenia publiczne będą możliwe do 5 osób. Obowiązuje podczas nich obowiązek zakrywania ust i nosa. Odległość pomiędzy dwoma różnymi zgromadzeniami musi wynosić min. 100 metrów.

Wśród zasad bezpieczeństwa pozostaje również ta, mówiąca o imprezach i spotkaniach organizowanych w domu, które mają się zamykać w gronie do 5 osób spoza danego gospodarstwa domowego (do limitów nie będą wliczane osoby, które przyjęły drugą dawkę szczepionki, a od jej przyjęcia minęło 7 dni).

Restauracje będą mogły działać, ale nadal tylko w systemie na wynos i w dowozie.

Hotele będą mogły być otwarte tylko dla medyków. Swoją działalność będą mogły realizować także hotele pracownicze.

Zamknięte pozostaną stoki i infrastruktura sportowa – ta wciąż będzie mogła być otwarta tylko dla sportowców profesjonalnych.

Nadal obowiązywała będzie 10-dniowa kwarantanna dla osób, które przybywają do Polski transportem zbiorowym. Minister Niedzielski przekazał dziś jednak, że w najbliższej zmianie rozporządzenia epidemicznego wprowadzona zostanie możliwość zwolnienia z kwarantanny osób przyjeżdżające do Polski, jeśli będą miały negatywny wynik testu wykonanego na 48 godzin przed przyjazdem.

Obowiązywać będą także aktualne obostrzenia dotyczące: zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych; limitów w sklepach spożywczych czy kościołach.

Minister zdrowia przekazał także, że w planach – poza testami PCR dla nauczycieli (w połowie lutego ponownie ma być badana grupa nauczycieli klas I-III) – resort zdrowia zastanawia się także nad badaniami na obecność przeciwciał.

Print Friendly, PDF & Email