Wieczór z muzyką dla hospicjum

Wieczór z muzyką dla hospicjum
Fot. Mateusz Misztal

W sobotę (15.12.2018 r.) w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu odbył się uroczysty koncert „Voices for hospices” z okazji 30-lecia opieki Hospicjum Elbląskiego oraz 25-lecia stacjonarnego hospicjum.

– My jako jubilat, Hospicjum Elbląskie, chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu. Te 30 lat naszej obecności i funkcjonowania w mieście oraz regionie, utrwaliło nasz wizerunek – mówiła tuż przed koncertem lek. Wiesława Pokropska, dyrektor Hospicjum Elbląskiego im. dr Aleksandry Gabrysiak. – Gdybyśmy jednak nie mieli tylu wspierających nas ludzi, nie byłoby tego jubileuszu. Pamiętamy o tym, doceniamy to i przekazujemy naszą wdzięczność i szacunek i tym obecnym dziś z nami tu na sali i tym nieobecnym. Dziękujemy władzom miasta, regionu, województwa, władzom lokalnym, duchowieństwu. Dziękujemy wolontariuszom, którzy w różny sposób pomagali i wspomagają naszą działalność podczas codziennej pracy w hospicjum czy poprzez uczestnictwo w kampaniach społecznych, i wszystkim, którzy wspierali nas finansowo darowiznami czy odpisem 1% podatku, dzięki czemu możemy sukcesywnie poprawiać jakość naszej opieki.

Elbląska Orkiestra Kameralna zagrała ponad godzinny uroczysty koncert. Widzowie w niezwykłym skupieniu wsłuchiwali się w dźwięki instrumentów smyczkowych. Na koniec dla wszystkich słuchaczy przygotowano niespodziankę. Dzieci z zespołu „Szalone małolaty” ze studia artystycznego Katarzyny Panicz wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wykonały kilka kolęd.

– 25 lat hospicjum elbląskiego to piękny jubileusz i przy tej okazji chcę serdecznie podziękować. Podziękować za pracę, za wsparcie, za duże serce, pani dyrektor, całemu personelowi, wolontariuszom – mówił tuż przed koncertem Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Bez hospicjum w naszym mieście nie wyobrażam sobie służby zdrowia. Pamiętam jeszcze, jak pani dyrektor przychodziła do prezydenta Słoniny, by podjęto działania o powstanie hospicjum, wydawało się to wtedy trudne wyzwanie, ale jak wiemy zakończone sukcesem i cieszę się, że mamy w Elblągu wspaniale funkcjonujące hospicjum.

W elbląskim hospicjum pracuje obecnie 60 osób. Są wśród nich ci, którzy na co dzień udzielają wsparcia oraz ci, którzy pomagają w hospicjum przy konkretnych akcjach. Jak zaznacza dyrektor hospicjum, lek. Wiesława Pokropska, w planach jest budowa pobytu dziennego z prawdziwego zdarzenia. Wszelkie zbiórki i akcje charytatywne są podporządkowane właśnie temu celowi.

– Bardzo ważny jest kapitan. Tym kapitanem jest pani dyrektor i największe podziękowania należą się właśnie pani. Zdaję sobie sprawę, że cały personel pracuje i cały personel pracuje na dobre imię tego hospicjum, ale zawsze musi być ten przewodnik, zawsze musi być ten kapitan, który będzie wyznaczał strategię i kierunek działań. Chciałabym podziękować za to, że tak świetnie to hospicjum się rozwija, że oprócz stacjonarnego, które było jednym z pierwszych hospicjów w Polsce, to również w tej chwili bardzo aktywnie działa ambulatoryjne hospicjum – mówiła poseł na Sejm RP, Elżbieta Gelert. – W ostatnich dniach życia dla każdego człowieka ważna jest jego godność i tę godność wy państwo dajecie i za to bardzo serdecznie dziękuję – dodała.

Zobacz fotorelację z wydarzenia: 

Print Friendly, PDF & Email