”Widzę ciemność” – Międzynarodowy Dzień Białej Laski

”Widzę ciemność” – Międzynarodowy Dzień Białej Laski
Fot. Adminstrator

O tym, że osoby niewidome i niedowidzące potrafią się bawić, aktywnie uprawiać sport, grać i śpiewać, tworzyć piękne dzieła artystyczne, a przy tym aktywnie i skutecznie działać  na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych w mieście – można było przekonać się dziś, podczas spotkania członków elbląskiego koła Polskiego Związku Niewidomych, które odbywało się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski.

Spotkanie odbywało się tradycyjnie w Kawiarni u Aktorów na ul. Dębowej. Zebrało się tam prawie dwustu członków elbląskiego PZN, w różnym wieku i z różnym stopniem niepełnosprawności. Wszystkich połączył wspólny cel, by  spędzić razem kilka godzin dobrze się bawiąc przy występach artystycznych, rozmawiając i wymieniając się poglądami oraz doświadczeniami.

Obecnie elbląskie Koło Polskiego Związku Niewidomych liczy sobie 498 członków, w tym 300 w wieku powyżej 70 lat. 32 osoby to dzieci i młodzież ucząca się, a 60 członków koła pracuje zawodowo.  

Elbląskie Koło ma dla swoich członków bogatą ofertę kulturalną i sportową. Każdy z nich ma możliwość uczestniczenia w licznych sekcjach sportowych organizowanych przez ELCROSS działający przy elbląskim PZN. Do wyboru są sekcje: warcabowa, szachowa, strzelecka, bowlingowi. Organizowane są wycieczki turystyczne i pielgrzymki – w 2012r. szczególnie wzruszająca była pielgrzymka do sanktuarium w Klebarku, gdzie z inicjatywy środowiska osób niepełnosprawnych z województwa warmińsko-mazurskiego odsłonięty został pomnik błogosławionego Jana Pawła II.

Członkowie Koła mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach integracyjnych organizowanych w pierwszy poniedziałek miesiąca, na których to m.in odbywają się pokazy sprzętu medycznego, optycznego i komputerowego. Stałym elementem działalności elbląskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych są również spotkania z okazji Wigilii, kiedy to wszyscy członkowie mają okazję zasiąść przy jednym  stole, pośpiewać kolędy, połamać się opłatkiem. Z okazji Dnia Kobiet  męska część członków elbląskiego PZN przygotowuje rokrocznie specjalną oprawę artystyczną. Coraz większą popularnością cieszy się również Festyn pod Żaglami, organizowany w ramach Dnia Dziecka. Wówczas prawie setka dzieci z opiekunami, dzięki pomocy Yacht Klubu w Elblągu, Starostwa Powiatowego oraz burmistrzów i wójtów okolicznych miejscowości, ma możliwość aktywnie spędzić dzień na przystani w Nadbrzeżu.

Taki aktywny tryb życia nie byłby  dla osoby ze znaczną wadą wzroku możliwy, gdyby nie posiadła elementarnych umiejętności potrzebnych do samodzielnego poruszania się w świecie. Toteż Koło organizuje także szkolenia z zakresu posługiwania się białą laską, wykonywania codziennych czynności, posługiwania się alfabetem Braille’a. Szkolenia takie odbywają się w Bydgoszczy i Olsztynie.

Wszystkie te działania oraz wiele innych, w tym także opisywaną już wielokrotnie na łamach naszego pisma akcję likwidacji barier architektonicznych, przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej wszystkim zebranym prezes elbląskiego Koła PZN, Janina Maksymowicz.

Zgodnie z tradycją, spotkanie w ramach Międzynarodowego Dnia Białej Laski było również okazją do wręczenia podziękowań dla osób zasłużonych dla placówki oraz jej członków, wyróżniających się aktywnością. W tym roku wyróżnienia te trafiły do: Agnieszki Miller, instruktora projektu ”Barwa i kształt dotyku”,  w ramach którego uczestnicy stworzyli prace plastyczne, które można było oglądać na wystawie towarzyszącej spotkaniu, oraz Katarzyny Chuchry, kierowniczki Środowiskowego Domu Samopomocy.
Za aktywny udział w działalności Koła i na rzecz rozwoju własnej osobowości wyróżnieni zostali: Anna Adamowicz, Jerzy Wierzyński, Grzegorz Maszkiewicz, Dorota Kapuścińska, Jerzy Małkowski, jadwiga Rasmus, Teresa Jaroszewska, Helena Okrój, Ignacy Kruszewski, Tadeusz Ochalik, Marian Kacprzyk, Bogusława Wróblak, Zofia Iszwoldin.

Interesującą wiadomość przekazały przedstawicielki Lions Clubu, zapraszając wszystkich do uczestnictwa w przyszłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Osób Niewidomych, który odbędzie się w Krakowie. Więcej na ten temat napiszemy w kolejnych numerach naszego pisma.
Po części oficjalnej na wszystkich zebranych czekał jeszcze występ artystyczny w wykonaniu działającego przy PZN zespołu muzycznego ”Uśmiech” oraz zespołu ”Trauguttki”. Nie zabrakło również prezentacji twórczości poetyckiej członków elbląskiego PZN. Swoje wiersze recytowali: Janina Maksymowicz, Stanisław Brandt, Mirosława Gołębiowska, Iwona Kaczmarek.

Następne godziny tego świątecznego spotkania upłynęły na zabawie tanecznej, do której dodał sił przygotowany przez Kawiarnię obiad i słodki poczęstunek .

  RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8522

Print Friendly, PDF & Email