Węgry: Parlament przedłużył stan zagrożenia epidemicznego

Węgry: Parlament przedłużył stan zagrożenia epidemicznego
Fot. Pixabay

Parlament Węgier przedłużył na kolejne 90 dni stan zagrożenia epidemicznego, obowiązujący od 4 listopada. Umożliwiło to rządowi wydłużenie terminu obowiązywania dekretów wydanych w związku z pandemią koronawirusa.

Stan zagrożenia przedłużono w poniedziałek 133 głosami koalicji rządowej przy 55 przeciwnych i jednym wstrzymującym się. We wtorek rano został już opublikowany w Monitorze Węgierskim dekret rządu dotyczący dalszego obowiązywania restrykcji.

W uzasadnieniu podkreślono, że ostatnie miesiące dowiodły, iż przyjęte dotąd posunięcia dobrze służą swoim celom. – Naszym najważniejszym dążeniem jest jak najszybsze wyjście kraju z okresu pandemii – zaznaczono.

Obecne obostrzenia obejmują m.in. godzinę policyjną od godz. 20:00 do 5:00 rano i zakaz zgromadzeń. Restauracje mogą przygotowywać dania tylko na wynos, a sklepy i zakłady fryzjerskie oraz inne małe punkty usługowe muszą być zamykane o godz. 19:00. Hotele mogą przyjmować tylko gości przybywających w celach biznesowych lub edukacyjnych.

Obowiązuje też zakaz imprez publicznych. W imprezach rodzinnych i prywatnych może uczestniczyć najwyżej 10 osób. Śluby są możliwe tylko bez wesela, a w pogrzebach może uczestniczyć najwyżej 50 osób.

Na Węgrzech rozpoczęła się trzecia fala zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 1 628 nowych zakażeń i zmarło 103 chorych na COVID-19. Liczba infekcji wykrytych na Węgrzech od początku pandemii przekroczyła już 400 tys., a liczba zgonów na COVID-19 sięgnęła 14 450.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
Print Friendly, PDF & Email