We Wrocławiu pobiegną po zdrowie

We Wrocławiu pobiegną po zdrowie

– Recepta na zdrowie? Ruch! – to najważniejsze przesłanie organizatorów Biegu Uniwersytetu Medycznego, którego piąta edycja zaplanowana jest na sobotę (28 września). W zawodach obok sportowców, amatorów i zawodowców, udział wezmą dzieci oraz 30 ekip z dziećmi z niepełnosprawnością.

W ramach Biegu Uniwersytetu Medycznego zaplanowano kilka wydarzeń. Pierwsze, to odsłonięcia figurki krasnala Jasia. Jego pierwowzorem jest Janek Kmieć. Chłopiec był Ambasadorem Biegu, jako jeden z pierwszych małych pacjentów z niepełnosprawnością, wraz ze swoim rehabilitantem Łukaszem Malaczewskim, brał udział w wielu imprezach biegowych. Janek zmarł w ubiegłym roku. Jego postawa inspirowała wiele innych osób z niepełnosprawnościami do aktywności fizycznej. W tym roku w zawodach wystartuje 30 ekip z dziećmi w wózkach.

Istotnym akordem imprezy jest BUMKids, w którym – na trzech dystansach dostosowanych do wieku zawodników, pobiegną dzieci. Ta część zawodów zaplanowana jest wokół gmachu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Każdy z uczestników otrzyma medal, najlepsi odbiorą nagrody.

Na tę część wydarzenia prof. Tomasz Zatoński, organizator imprezy, szczególnie zwraca uwagę. Pracownik naukowy Uniwersytetu Medycznego jest promotorem aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży. Zapisy na to wydarzenie zostały już zamknięte.

– Nasza impreza to wyjątkowa okazja poznania „super bohaterów”, którzy mimo licznych ograniczeń zdrowotnych mobilizują się do wysiłku. Są to ludzie po przeszczepach, walczący z chorobami czy też rodzice, opiekunowie i trenerzy, którzy pobiegną z dziećmi w wózkach. Doceńmy ich gorącym dopingiem – zachęca prof. Tomasz Zatoński.

Trasę Biegu Uniwersytetu Medycznego zaplanowano ulicami: Borowską, Przystankową, Ratajów, Parafialną, Grota Roweckiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jarzynową (tu: punkt nawodnienia), Brylantową, Kryształową, Grota Roweckiego, Wrocławską, Biestrzyków (pętla i powrót), Wrocławską, Grota Roweckiego, Oboźną, Szarych Szeregów, Ratajów, Przystankową, Borowską.

Źródło: wroclaw.pl
Oprac. Red.
Fot. Adam Zadrzywilski