„Wciskamy hamulec”. Rząd wprowadza nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa

„Wciskamy hamulec”. Rząd wprowadza nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa
Fot. Pixabay

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali podczas czwartkowej konferencji prasowej o nowych obostrzeniach, których zadaniem ma być przeciwdziałanie rozszerzaniu się epidemii koronawirusa. – Wciskamy hamulec nie w trybie czy na sposób delikatnego hamowania, tylko wciskamy ten hamulec mocno – mówił dziś minister zdrowia.

Po tym jak u jednego z funkcjonariuszy SOP (z grupy ochronnej premiera) potwierdzono zakażenie koronawirusem Mateusz Morawiecki decyzją sanepidu został skierowany na kwarantannę. Jak przekazał rzecznik rządu Piotr Müller, premier przechodzi kwarantannę w jednym z rządowych budynków – stąd też uczestniczył podczas dzisiejszej konferencji prasowej online. U Mateusza Morawieckiego wykonano już jeden test w kierunku koranawirusa, który dał wynik ujemny, ale za kilka dni najprawdopodobniej będzie wykonany drugi. – Premier pozostaje w kwarantannie do czasu stosownych, dalszych decyzji lekarza i służb sanitarnych – poinformował we wtorek na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Przypomnijmy, że resort zdrowia poinformował dziś o 8 099 nowych zakażeniach. Podczas dzisiejszego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (które również odbyło się zdalnie) zapadły kolejne decyzje odnośnie wprowadzenia nowych ograniczeń.

– Walka z pandemią to nasze najważniejsze zadanie. Temu podporządkowane są wszystkie nasze działania i prawie każda rozmowa dotyczy tego tematu. Nie ma nic ważniejszego dla rządu niż zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia dla Polaków – mówił dziś premier Morawiecki. – Nasze podstawowe zadanie to ochrona zdrowia i życia Polaków. Narażone na utratę życia są najbardziej osoby starsze. Chrońmy osoby starsze. Nasza cała strategia ich w dużej mierze dotyczy, żeby mogli przebywać w samoizolacji i unikać zakażenia – dodał.

– Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie chcemy, żeby gospodarka w możliwie dużym zakresie pracowała. Podstawowe zalecenie z wiosny musi wrócić do nas również teraz – zostań w domu – apelował premier.

Mateusz Morawiecki zaapelował także do pracodawców, by ci – tam gdzie jest to możliwe – kierowali pracowników na pracę zdalną.

Nowe obostrzenia w strefie żółtej

– Wciskamy hamulec nie w trybie czy na sposób delikatnego hamowania, tylko wciskamy ten hamulec mocno – mówił dziś minister zdrowia Adam Niedzielski. – Naciśnięcie tego hamulca jest konieczne, konieczne po to, żeby obronić wydolność naszego systemu opieki zdrowotnej.

Od 17 października obowiązywały będą nowe zasady bezpieczeństwa w strefie żółtej. Działalność gastronomii możliwa będzie w godzinach 6:00 – 21:00 (w pozostałych godzinach będą mogły być realizowane tylko zamówienia na wynos) . Zajęty będzie mógł być co drugi stolik.

W transporcie publicznym zajętych będzie mogło być 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich.

Wesela i imprezy okolicznościowe będą mogły odbywać się w grupach do max. 20 osób (bez zabawy tanecznej) – to obostrzenie wyjątkowo wchodzi w życie od 19 października.

Podczas uroczystości religijnych w kościołach będzie mogła przebywać max. 1 osoba na 4 m². Zgromadzenia publiczne będą mogły się odbywać w grupach do 25 osób.

Szkoły wyższe i ponadpodstawowe przejdą na nauczanie hybrydowe. Wydarzenia sportowe będą się odbywać bez udziału publiczności, natomiast wydarzenia kulturalne z max. 25% publiczności.

Zawieszona zostanie działalność basenów, aquaparków i siłowni.

– Sytuacja, w której Polska się znajduje różni się od sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu. Już nie mamy do czynienia z ogniskami koronawirusa. Wirus jest już wszędzie, mówimy o transmisji poziomej – zaznaczył dziś szef rządu.

Ograniczenia w strefie czerwonej

Nowe obostrzenia obowiązywały będą także w strefie czerwonej – te również wchodzą w życie 17 października.

Ograniczona zostanie liczba osób mogących przebywać jednocześnie w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę. Punkty gastronomiczne będą mogły działać w godz. 6:00 – 21:00 (w pozostałych godzinach będą mogły być realizowane tylko zamówienia na wynos). Zajęty będzie mógł być co drugi stolik.

W transporcie publicznym zajętych będzie mogło być 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich.

W strefie czerwonej obowiązywał będzie całkowity zakaz organizacji imprez okolicznościowych (ograniczenie to wejdzie w życie 19 października).

Nowe ograniczenie dotyczyło będzie uroczystości religijnych – max. 1 osoba na 7 m². Zgromadzenia publiczne będą mogły się odbywać w grupach do 10 osób.

Szkoły wyższe i ponadpodstawowe przejdą na nauczanie zdalne (z wyłączeniem zajęć praktycznych). Podobnie jak w strefie żółtej wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać bez udziału publiczności, natomiast kulturalne z max. 25% zajętych miejsc. Zawieszona zostanie działalność basenów, aquaparków i siłowni.

– Skala pandemii, to jak ona będzie wyglądała za 2-3 tygodnie, będzie zależała od naszego rygoru. To jest to światełko w tunelu. Pamiętamy po poprzedniej fali, że po kilku tygodniach było już lepiej – mówił premier.

– Jestem pewien, że jako społeczeństwo jesteśmy w stanie w czasie tych kilku tygodni pokazać ogromną solidarność w obliczu epidemii. Wygramy tę walkę, ale wygramy ją tylko wtedy, kiedy solidarnie podejdziemy do tych zaleceń i rygorów, które dzisiaj wdrażamy – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

– Głównym elementem naszej dyskusji przy obostrzeniach były szkoły, które same w sobie nie generują dużych ognisk zachorowań, ale dzieci te zachorowania przynoszą do osób starszych – mówił Adam Niedzielski.

Print Friendly, PDF & Email