Ważne, żeby dzielić się z innymi

Ważne, żeby dzielić się z innymi
Fot. Mateusz Misztal

Bardzo często niewidoczni lub na drugim planie. 5 grudnia jest jednak ich dzień – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji ich bezinteresowna, często niezauważalna, praca została nagrodzona. Były łzy wzruszenia i radości.

5 grudnia o godz. 11:00 w Ratuszu Staromiejskim odbyła się uroczysta Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Przypada on właśnie 5 grudnia i jest wyjątkowym dniem zarówno dla wolontariuszy, jak i organizacji pozarządowych – jest to święto wszystkich, którzy swoją pracę, czas i umiejętności poświęcają na rzecz innych.

Pierwszym punktem Gali było wręczenie nagrody w kategorii „Dziecięcy Piekarczyk”. Spośród sześciu zgłoszonych wniosków kapituła wyłoniła laureata. Tytuł „Dziecięcego Piekarczyka 2018” powędrował do Anny Mienickiej, która mimo pracy jako nauczyciel, działa charytatywnie w wielu akcjach na rzecz dzieci, osób starszych i zwierząt, a do działań charytatywnych i wolontariatu zachęca młodzież z całego regionu. Podczas wręczenia nagrody dzieci podkreśliły, że pani Ania to kobieta, która pomaga wszystkim potrzebującym. Nikomu nie potrafi odmówić, zarówno ludziom, jak i zwierzętom.

– Moją dewizą są słowa Jana Pawła II: „Nieważne kim jesteś, nieważne skąd pochodzisz, nieważne co masz i kim jesteś, ale ważne, żeby dzielić się z innymi” – mówiła tuż po odebraniu nagrody Anna Mienicka. – Cieszę się, że dzieci chcą ze mną działać, pomagać. Czasami wystarcza jakiś impuls, iskra, powiedzenie, że potrzebna jest pomoc, tylko tyle.

W trakcie uroczystości wyróżniono też szkolnych koordynatorów wolontariatu. Wyróżnionych zostało 49 osób z elbląskich szkół m.in. podstawowych, gimnazjalnych, licealnych czy zawodowych.

Rozstrzygnięto także konkurs zorganizowany przez Stowarzyszenie Amazonki pn. „Kocham Cię Życie – Jabłuszko Zdrowia i Drzewka Zdrowia”. W konkursie uczestniczyć mogli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Uczestnicy mieli za zadanie stworzenie hasła promującego zdrowie. Wzięły one udział w marszu „Kocham Cię życie” organizowanym w październiku br. przez elbląskie Amazonki. Od 19 do 29 października trwało głosowanie internautów, którzy wybrali trzy hasła. Najlepszym okazało się to wymyślone przez uczennice I LO Agatę Grochowską, Agatę Szynkiewicz i Agatę Tiuchej: „Tylko w chorobie ceni się zdrowie”. Drugie miejsce zdobyło hasło wymyślone przez Dominika Cywińskiego, ucznia Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 „Jedz warzywa, dużo biegaj, bądź jak żołnierz i się nie daj”. Trzecie miejsce zdobyło hasło „Nie czekaj”, których autorkami są Karolina Wołukonis i Martyna Polek z III LO.

Ostatnim punktem Gali było wręczenie nagród w konkursie „Barwy Wolontariatu” organizowanego przez Regionalne Centrum Wolontariatu.

– W tym konkursie jako centra wolontariatu chcemy promować przecudowne postawy. Wiemy, że nie chcecie, żeby was pokazywać, że nie działacie po to, by dostać dyplom, by ktoś wam ściskał ręce – mówiła Gabriela Zimirowska prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu. – My mamy jednak taką potrzebę, chcemy was pokazywać, wasze postawy, pokazywać jak świat się zmienia dookoła właśnie dzięki wam i dzięki temu, że swój wolny czas poświęcacie i pomagacie innym. Chcemy was pokazywać, by inni mogli zobaczyć, że można i że warto, że macie satysfakcję i motywację do pracy. Mam nadzieję, że właśnie dziś na całym świecie takie postawy, jakie wy prezentujecie, są nagradzane, pokazywane i promowane – zwróciła się do obecnych na sali wolontariuszy.

Nadesłane wnioski oceniała kapituła w czteroosobowym składzie i zdecydowała, by wyróżnić 20 osób i organizacji. W kapitule zasiedli: Maria Zakrzewska, pracownik Biura Dialogu Społecznego i Pożytku Publicznego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Teresa Bocheńska, prezes Banku Żywności w Elblągu, Agnieszka Wójcik, koordynator Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu i Maciej Pietrzak, Pełnomocnik Prezydenta Elbląga ds. Organizacji Pozarządowych.

I miejsce w konkursie zdobyły Natalia Zielińska, uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Marta Puchta uczennica Zespołu Szkół Gospodarczych.

– Przygodę z wolontariatem zaczęłam już w gimnazjum. Potem także w technikum, pomagałam też w schronisku trzy lata. Lubię pomagać ludziom – mówi Marta Puchta. – Jestem bardzo szczęśliwa, nie spodziewałam się, że zostanę dziś nagrodzona. Myślę, że jest tak, że dobro wraca. Było wiele takich sytuacji, gdy to ja potrzebowałam pomocy. Nawet jeśli na początku tej pomocy nie widzimy, to z czasem ją zauważymy – dodała.

– Lubię uszczęśliwiać drugiego człowieka. Lubię to, bo widzę wdzięczność ludzi, najbardziej widzę to u dzieci, gdy z nimi się pobawię, spędzę czas – opowiada Natalia Zielińska. – Zachęcam wszystkich do wolontariatu, ponieważ pomaganie innym jest dobre, sprawia przyjemność. Byłam zaskoczona tą nagrodą. Moje ręce się trzęsły, moje nogi też. Nic się jednak nie zmieni, nadal będę pomagała innym.

– Laureaci nominowani w konkursie „Barwy Wolontariatu” zgłoszeni byli głównie przez organizacje pozarządowe oraz instytucje, które prężnie rozwijają się w Elblągu. Byli to uczniowie, ale także osoby starsze – mówi Laura Mickiewicz z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Elblągu. – Dziewczyny, które dziś zostały laureatami pierwszych miejsc, od wielu lat współpracują z Regionalnym Centrum Wolontariatu, wspierając nasze akcje, nasze działania.

Uroczystość uświetnił występ zespołu „Szalone małolaty” i „Szalone” ze studia artystycznego Katarzyny Panicz. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami.

Print Friendly, PDF & Email