Watykan: Papież po raz pierwszy widziany publicznie w maseczce ochronnej

Watykan: Papież po raz pierwszy widziany publicznie w maseczce ochronnej
Fot. Pixabay

Papież Franciszek był w środę po raz pierwszy widziany publicznie w maseczce ochronnej, którą jednak zdjął zanim wysiadł z samochodu po przybyciu na audiencję generalną – podała AFP.

Po sześciu miesiącach środowych audiencji, transmitowanych na żywo z prywatnej biblioteki, papież wznowił we wrześniu te spotkania w obecności wiernych. Jednak liczbę osób ograniczono do 500; audiencje odbywają się na świeżym powietrzu, na zamkniętym dziedzińcu Pałacu Apostolskiego.

Po zdjęciu maski papież unikał podawania rąk wiernym i całowania dzieci. Ale – jak zauważa AFP – Franciszek, zwolennik bezpośrednich kontaktów, podszedł do ludzi, którzy zamiast pozostać na przydzielonych im krzesłach stanęli wzdłuż barierki. Niektórzy opuszczali maski, aby go lepiej powitać, inni przekazali mu podarki, jak pudełko z ciastkami czy białą czapkę.

Przed rozpoczęciem katechezy i po uściśnięciu dłoni prałatom uczestniczącym w audiencji, Franciszek z uśmiechem zalecił wiernym, aby „się nie tłoczyli” i „wrócili na krzesła” w celu „uniknięcia zakażenia” koronawirusem.

W katechezie Franciszek skupił się na społeczno-ekonomicznych konsekwencjach koronawirusa „bez barier”. Opowiedział się za społeczeństwem bardziej solidarnym i potępił tych, którzy chcą czerpać z pandemii „ekonomiczne czy polityczne korzyści” bez etyki.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email