Warto przeczytać: „Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość”

Warto przeczytać: „Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość”
Fot. Adminstrator

Jak radzić sobie z procesem starzenia się? Co to znaczy „być babcią”? Czym charakteryzują się choroby związane z podeszłym wiekiem? Jakiej pomocy potrzebują osoby starsze? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w książce „Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość”.

Publikacja „Poradnik opiekuna seniora. Pogoda na starość” może znacząco ułatwić życie zarówno tym, którzy sprawują opiekę nad osobą starszą, jak i samym seniorom. Książka, wydana w 2018 roku, zawiera aktualne praktyczne informacje i wskazówki dotyczące takich zagadnień jak prawo, zdrowie, socjologia czy psychologia. Publikację podzielono na osiem części, a każdą z nich na rozdziały, będącymi właściwie odrębnymi tekstami.

Pierwsza część poświęcona jest opiece nad zdrowym seniorem. Znajdziemy w niej informacje na temat radzenia sobie z biologicznymi i poznawczymi zmianami zachodzącymi w życiu osób starszych, wiedzę na temat aktywności i motywacji seniorów oraz ich funkcjonowania w społeczeństwie i rodzinie, a także rozdziały podejmujące problematykę seksualności osób starszych.

Kolejne części publikacji obejmują zagadnienia związane ze zdrowiem i medycyną. Druga, zatytułowana „Zmaganie się z chorobą somatyczną w wieku senioralnym”, zawiera rozdziały poświęcone otyłości, cukrzycy, niedożywieniu, padaczce, chorobie Parkinsona oraz bólom wynikającym z chorób narządu ruchu. Tutaj znajdziemy także teksty opisujące starzenie się osób z niepełnosprawnościami. Trzecia sekcja obejmuje tematy związane ze specyfiką opieki nad seniorami, którzy mają zaburzenia emocjonalne i poznawcze. W tej części książki dowiemy się, jak można pomóc osobom starszym, które cierpią na zaburzenia nastroju, przeszły udar mózgu, mają problemy z pamięcią czy zmagają się z chorobą alkoholową.

Czwarta część książki – „Ku schyłkowi życia” – to teksty, które mają wspomóc seniora w dokonaniu bilansu życia, zaakceptowaniu naturalnego porządku świata czy wyposażyć ich w umiejętność rozmawiania o śmierci z bliskimi. W tej części znajdziemy również informację o tym, jakiego wsparcia potrzebuje rodzina osoby chorej terminalnie. Uzupełnieniem tej wiedzy może być kolejna część publikacji: „Religia i jej znaczenie w okresie starości”, przybliżająca czytelnikom różne systemy wierzeń i ich rolę w życiu seniora.

Następna część zawiera praktyczne wskazówki prawne. Tu znajdziemy informacje na temat alimentów, prawda spadkowego, możliwości załatwienia spraw przez pełnomocnika, a także zasiłku pogrzebowego. Z kolei z siódmej części książki, będącej właściwym poradnikiem, dowiemy się m.in. jak przygotować się do wizyty u lekarza, bezpiecznie przyjmować lekarstwa, dbać o higienę osób starszych czy zapobiegać wypadkom. Ostatnia część książki, zatytułowana „Zadbaj o siebie”, to zbiór tekstów o wypaleniu zawodowym i opiekuńczym, kontrolowaniu emocji, asertywności i radzeniu sobie z problemami.

Publikacja może okazać się nieocenionym źródłem wiedzy, przydatnym w codziennej opiece nad osobą starszą. Książka, której autorami są prof. dr hab. Krzysztof Owczarek oraz dr n. o zdr. Magdalena A. Łazarewicz, napisana jest przystępnym językiem, a przejrzysty spis treści ułatwia odnalezienie interesujących nas informacji.

  Oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18073 

Print Friendly, PDF & Email