Warto przeczytać: O psach, które ratują życie

Warto przeczytać: O psach, które ratują życie
Fot. Adminstrator

Potrafią ostrzegać diabetyków przed zbyt niskim poziomem cukru, a także wykrywać wczesne stadia nowotworów i zbliżające się ataki padaczki. O ratowaniu życia i pracy psów medycznych można przeczytać w książce dr Claire Guest „Psi dar”.

Dr Claire Guest to założycielka fundacji Medical Detection Dogs, która zajmuje się szkoleniem psów medycznych i badaniami nad wczesnym rozpoznawaniem chorób przez zwierzęta.

Część psów w fundacji jest szkolona do udzielania codziennej pomocy osobom, których stan zdrowia może gwałtownie się pogorszyć i stanowić zagrożenie dla życia. Większość zwierząt pracuje z ludźmi chorymi na cukrzycę. Czworonożni przyjaciele uczą się wykrywania zmian w zapachu, dzięki czemu mogą zaalarmować właściciela o zbyt niskim poziomie cukru. Psy medyczne potrafią również przewidzieć zbliżający się atak padaczki lub kryzys Addisona. Zwierzęta asystujące to najczęściej mieszańce labradora i spaniela. Mają łagodne i radosne usposobienie, co ułatwia im nawiązanie relacji z nowym właścicielem, a w efekcie skuteczne ostrzeganie o zagrożeniach.

Fundacja Medical Detection Dogs prowadzi programy badawcze w kierunku wczesnego wykrywania zmian nowotworowych. Odpowiednio przeszkolone psy, dzięki swojemu wyczulonemu węchowi, mogą szybko i skutecznie wykryć raka prostaty. Fundacja prowadzi również badania nad wczesnym rozpoznawaniem raka piersi i innych chorób nowotworowych. Celem pracy badawczej jest stworzenie nowych rozwiązań diagnostycznych. Wykrycie choroby we wczesnym stadium umożliwia przyjęcie odpowiedniej metody leczenia, co daje lepsze efekty kuracji. Badania przeprowadzane przez fundację mają pomóc naukowcom w opracowaniu systemu elektronicznych nosów – tanich bezinwazyjnych testów, które ułatwią rozpoznanie choroby.

Założycielka fundacji Medical Detection Dogs osobiście przekonała się o umiejętnościach mądrych czworonożnych przyjaciół. Jak sama mówiła, do wczesnego wykrycia nowotworu przyczyniło się dziwne zachowanie jej psa. Dr Claire Guest nie zignorowała tego i udała się na badania, zdiagnozowano u niej raka piersi. Od tego czasu zajmuje się badaniami na temat wykrywania przez psy chorób nowotworowych. Swoją historię i codzienną pracę psów medycznych dr Claire Guest opisała w książce „Psi dar”.

  MSz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15812 

Print Friendly, PDF & Email