Warto posłuchać: Emil Marat, „Szkło”

Warto posłuchać: Emil Marat, „Szkło”

„Szkło" Emila Marata to gorzka opowieść, którą niejeden czytelnik mógłby potraktować jako lustrzane odbicie nie tyle swojego życia, co raczej swojej duszy.

Głównym bohaterem „Szkła" jest wykładowca filozofii Jakub Raste. Pewnego dnia otrzymuje on propozycję pracy od prezesa telewizji. Miałby zostać szefem ambitnego kanału telewizyjnego. Praca odpowiedzialna, ale sam bohater wydaje się mało poważny. Taki trochę chłopiec, który nie chce dorosnąć, przy czym zdaje sobie sprawę z nadarzającej się okazji.

„Szkło" to literacka opowieść zbudowana z myśli, poglądów, rozważań, przypominająca rozbudowany monolog wewnętrzny. Książka nie jest długa i dlatego nie nudzi, ale brak wyrazistej konstrukcji fabularnej przeszkadza. Na pewno plusem tej pozycji są uszczypliwe rozważania autora odnośnie korporacji medialnych, które z jednej strony dużo mówią o ambitnych programach, a tak naprawdę podporządkowują się tak zwanej oglądalności i kierują się wszelkiego rodzaju sondażami. Polecam czytelnikom, którzy w książkach szukają wizji i rozmyślań, niekoniecznie odkrywczych.

Audiobook: Emil Marat, „Szkło", Biblioteka Akustyczna 2013, czyta Janusz Zadura, czas nagrania: 6 godzin 5 minut

  Agnieszka Pietrzyk Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19195