Warto obejrzeć: „The Silent Child” – o darze komunikacji

Warto obejrzeć: „The Silent Child” – o darze komunikacji

Nagrodzony Oscarem krótkometrażowy film „The Silent Child” opowiada historię czteroletniej Libby, która urodziła się w świecie ciszy. Dziewczynka otwiera się na świat za sprawą przyjaźni z Joanne, pracownikiem socjalnym, która uczy ją języka migowego.

Historia niesłyszącej dziewczynki, która nie komunikuje się ze światem, powstała na podstawie osobistych doświadczeń Rachel Shenton – autorki scenariusza i odtwórczyni roli Joanne. Ojciec aktorki stracił słuch, gdy miała 12 lat. Doświadczenie, które zmieniło życie całej jej rodziny, uwrażliwiło artystkę na potrzeby osób z niepełnosprawnością słuchu.

Film „The Silent Child” jest wspólnym dziełem Rachel Shenton i jej narzeczonego Chrisa Overtona, reżysera. W rolę Libby wcieliła się Maisie Sly.

– Zanim zaczęliśmy tworzyć „The Silent Child” moja wiedza na temat głuchoty była taka, jak większości ludzi. Niewiele wiedziałem o społeczności niesłyszących  i myśl o kontakcie z osobą głuchą paraliżowała mnie. To, czego nauczyłem się o głuchocie, zmieniło moje życie – oświadczył Chris Overton.  – W dzisiejszych szkołach uczymy się francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i wielu innych języków, ale Brytyjskiego Języka Migowego (który jest pięknym językiem) nigdzie nie widać – dodał.

Podczas odbierania Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski Rachel Shenton – po raz pierwszy w historii Oscarów – wygłosiła mowę w języku migowym, co obiecała głównej aktorce filmu 6–letniej niesłyszącej Maisie Sly.

– Ta historia nie jest wyolbrzymiona na potrzeby filmu. Miliony dzieci na całym świecie żyją w ciszy,  mierzą się z barierami komunikacyjnymi i trudnościami w dostępie do edukacji. Dziękuję Akademii za to, że mogliśmy poruszyć ten temat i przedstawić go masowej widowni – powiedziała Rachel Shenton podczas 90. Gali rozdania Oscarów.

https://www.youtube.com/watch?v=IxwBd9OMOC4

Źródła.: thesilentchildmovie.com, YouTube

Fot. thesilentchildmovie.com

  oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17849