Historia prawdziwa – „Lion. Droga do domu”

Historia prawdziwa – „Lion. Droga do domu”
Fot. Adminstrator

Nominowany do Oscara w sześciu kategoriach. Nagrodzony przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA). „Lion. Droga do domu” to opowieść o poszukiwaniach zagubionego – w skutek splotu nieszczęsliwych wydarzeń – domu i rodziny. Film w reżyserii Gartha Davisa to adaptacja autobiograficznej książki „Daleko od domu” autorstwa Saroo Brierleya, napisanej we współpracy z Larrym Buttrosem.

Głownym bohaterem jest Saroo (Dev Patel). Urodził się i wychowywał we wsi Ganesh Talai, położonej w stanie Madhya Pradesh, w środowych Indiach. Jako kilkuletni chłopiec pewnego dnia wybiera się na peron dworca ze starszym bratem, Guddu (Abhishek Bharate). Ten na chwilę się oddala, malec zasypia i gdy się budzi, szuka brata na dworcu, a następnie w pociągu, gdzie znów zmęczenie daje o sobie znać. W pewnym momencie pojazd rusza i bez stacji przystankowych dociera do oddalonej o 1500 kilometrów Kalkuty.

Na miejscu chłopiec próbuje porozumieć się z tamtejszymi ludźmi, jednak jego języka nikt nie zna. Trafia do obozu dla dzieci. Zna jedynie imię swojej mamy i brata, a to znacznie utrudnia poszukiwana jego domu. W końcu Saroo trafia do Australii, gdzie pewne małżeństwo decyduje się na adopcję. Już jako student stara się odnaleźć swoje dawne miejsce na ziemi i rodzinę, którą zostawił w Indiach. Krąg poszukiwań jest bardzo duży, a odnalezienie domu, to jak szukanie igły w stogu siana. Motywuje go przeświadczenie, że jego starszy brat szuka go zapewne codziennie na dworcu, wykrzykując jego imię.

W rolę Saroo (tego dorosłego) wcielił się wspomniany już Dev Patel, znany choćby z takich filmów jak „Slumdog. Milioner z ulicy”, „Ostatni Władca Wiatru”, „Człowiek, który poznał nieskończoność” czy „Chappie”. Za grę w filmie „Lion. Droga do domu” otrzymał nagrodę BAFTA w kategorii najlepszy drugoplanowy aktor. W tej samej kategorii był nominowany do Oscara, nagrody jednak nie otrzymał. Największy rozgłos przyniosła mu jedak rola w filmie „Slumdog. Milioner z ulicy”.

Na ekranie zobaczymy też Nicole Kidman. To ona zagrała matkę zastępczą Saroo. Tu niespodzianki nie było. Amerykanka zagrała tak, jak od wielu lat przyzwyczaja do tego widzów, a więc na bardzo dobrym aktorskim poziomie. W scenie rozmowy z już dorosłym Saroo wypadła cudownie. W wypowiadanej przez nią kwestii o wyborze jaki w życiu dokonała, była całkowicie autentyczna. Jest to jedna ze scen, przy której chusteczka jest obowiązkowym atrybutem widza. Za rolę w tym filmie została nominowana do Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa.

Warto spojrzeć także na produkcję pod kątem zdjęć. Greig Fraser pokazał w pełnej krasie piękno bezkresnych plenerów Indii, łącząc je z planami zatłoczonych ulic i dworców. W wielu scenach zauważalna jest także doskonała gra światła – szczególnie w tych realizowanych na dworcach.

Jak zakończą się poszukiwania domu? Czy Saroo odnajdzie matkę i brata? Okazja do poznania odpowiedzi na te pytania w niedzielę (9 września) o 20:20 w Canal+Family.

https://www.youtube.com/watch?v=qqwBlEs_bxw

Fot. YT

  Mateusz Misztal Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18695 

Print Friendly, PDF & Email