Warto obejrzeć: Atypowy

Warto obejrzeć: Atypowy

Sam jest autystycznym nastolatkiem i chce tego, czego większość chłopców w jego wieku:  mieć sympatię. Nowy serial Netfliksa w uroczy i zabawny sposób pokazuje, jak osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu radzi sobie z trudnościami życia codziennego, a w szczególności – w sprawach sercowych.

Doug i Elsa Gardner mają dwoje nastoletnich dzieci: córkę Casey, która jest utalentowaną biegaczką, oraz syna Sama. Autystyczny nastolatek chodzi do szkoły, pracuje w sklepie z elektroniką, uwielbia Antarktydę i dzikie zwierzęta. W funkcjonowaniu pomaga mu terapia, a także zasady, które spisuje w specjalnym zeszycie. Życie całej rodziny kręci się wokół Sama, który burzy ustalony porządek, gdy postanawia znaleźć sobie dziewczynę.

Choć serial w niektórych momentach przedstawia zaburzenia ze spektrum autyzmu w sposób stereotypowy, twórcom udało się pokazać sytuację i problemy rodzin, których częścią jest osoba autystyczna. Na pierwszy plan wysuwa się nastolatek, dla którego rzeczywistość bywa zbyt trudna, głośna i skomplikowana, ale to nie jedyna postać warta uwagi. „Atypowy” pokazuje również historię matki próbującej odnaleźć swoje miejsce w świecie czy nastolatki, która stawia brata ponad swoje prywatne życie. Problemy, z jakimi na co dzień mierzy się rodzina Gardner, są typowe dla ludzi pod każdą szerokością geograficzną, tylko bardziej złożone.

 „Atypowy” to dostępny w serwisie Netflix, pełny ciepła i humoru serial komediowy, który pokazuje jedną z „twarzy” autyzmu. 

Fot. Netflix

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16410