Warszawa: Taksówki dla osób z niepełnosprawnościami

Warszawa: Taksówki dla osób z niepełnosprawnościami
Fot. Pixabay

W ramach pilotażowej akcji miasto podpisało umowę na przewóz taksówkowy dla osób z niepełnosprawnościami, które nie muszą korzystać ze specjalistycznego transportu. Zryczałtowana opłata wyniesie 15 zł za przejazd taksówką w jedną stronę do 30 km na terenie Warszawy i do 20 km poza granicami miasta.

– W tym roku zaplanowaliśmy ponad 29 tys. kursów na przewóz osób z niepełnosprawnościami. W ramach uzupełnienia transportu specjalistycznego i po podpisaniu umowy na przejazdy taksówkami, zapewnimy możliwość skorzystania z dodatkowego przewozu niespecjalistycznego – czytamy na stronie internetowej UM Warszawa.

Mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z usługi jeszcze w lipcu – przewóz taksówkowy będzie realizowała firma WAWA Taxi Sp. z o.o. Wartość umowy obowiązującej do grudnia br. wyniesie blisko 1 mln zł. Do obsługi przewozu osób z niepełnosprawnościami firma udostępni odrębny numer telefonu.

Kto może korzystać z usług?

Z przejazdów taksówkami będą mogli skorzystać mieszkańcy Warszawy z niepełnosprawnościami:

posiadający ważne orzeczenie o niepełnosprawności ruchowej, intelektualnej w stopniu znacznym lub umiarkowanym;
posiadający ważne orzeczenie o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidzkiej;

oraz osoby posiadające orzeczenie o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji wydane na podstawie ustawy o emeryturach i rentach.

Opłaty za przejazd i warunki realizacji

Kursy będą realizowane w godz. 6:00 – 23:00 w dni powszednie oraz w niedziele i święta z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Zryczałtowana opłata za kurs wyniesie 15 zł za przejazd w jedną stronę maksymalnie do 30 km na terenie Warszawy oraz do 20 km od granic miasta. – Pokrywamy pozostałą kwotę za przejechane kilometry. W przypadku kursu powyżej 30 km na terenie miasta oraz 20 km od jego granic, za każdy kolejny przejechany kilometr opłatę poniesie osoba korzystająca z przejazdu – wg stawek taryfowych operatora – zaznacza miasto st. Warszawa.

Dotychczasowe analizy miasta wskazują, że większość kursów realizowanych przez osoby z niepełnosprawnościami nie przekracza 20 km na terenie Warszawy. Korzystający z przejazdu może podróżować z osobą towarzyszącą bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Transport specjalistyczny

Warszawa od 1993 roku zapewnia specjalistyczne usługi transportowe dla osób z niepełnosprawnościami, które mogą podróżować samodzielnie, z opiekunem lub psem przewodnikiem. Przewóz mieszkańców odbywa się w systemie „od drzwi – do drzwi”, czyli zapewniana jest pomoc w wydostaniu się ze zgłoszonego miejsca, dojazd i pomoc w dotarciu do miejsca docelowego. Usługa  transportu specjalistycznego jest dostępna na terenie Warszawy oraz – w przypadku przewożenia na leczenie lub rehabilitację – do 20 km od granic miasta.

Szczegóły jak zamówić transport specjalistyczny dla osób z niepełnosprawnościami są dostępne TUTAJ. warszawa19115.pl/-/uslugi-przewozowe-dla-osob-niepelnosprawnych

Oprac. Red.
Źródło: UM Warszawa
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email