Warszawa: Sylwester bez barier

Warszawa: Sylwester bez barier
Fot. pixabay.com

Miejską imprezę na zakończenie roku zaplanowano z myślą o wszystkich mieszkańcach Warszawy, dlatego podczas Sylwestra w stolicy nie zabraknie udogodnień dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

BAJM, Edyta Górniak, Agnieszka Chylińska, Andrzej Piaseczny, Anna Wyszkoni, Wilki i Blue Café – to tylko część gwiazd, które wystąpią podczas Sylwestra organizowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa. W tym roku osoby z niepełnosprawnościami będą mogły słuchać ich koncertów nie tylko przed ekranami telewizorów – władze miasta we współpracy z Fundacją Kultury Bez Barier zadbały o to, by w wydarzeniu mógł uczestniczyć każdy.

– W Sylwestra postaramy się zapewnić dostępność imprezy. Nie lada gratka, ale i wyzwanie dla nas! – przyznają eksperci fundacji działającej na rzecz zniesienia barier w obszarze kultury. – Będziemy do Waszej dyspozycji, my i nasi przyjaciele i partnerzy – dodają.

Stołeczne pożegnanie roku rozpocznie się o godz. 19:00 na placu Bankowym, gdzie w pobliżu pomnika Słowackiego zostanie wyznaczona Strefa Dostępności. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową stanie tam specjalna platforma, która ułatwi widoczność. Teren, na którym odbędzie się miejski Sylwester, zostanie oznakowany piktogramami, co ma umożliwić bezpieczne poruszanie się w przestrzeni. Wejścia do stref promocyjnych, podobnie jak trasa dojścia do Strefy Dostępności (od Alei Solidarności wzdłuż budynku Urzędu m.st. Warszawy), będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Na miejscu organizatorzy zapewnią wsparcie asystentów; oprócz tego ochrona obsługująca wydarzenie zostanie przeszkolona w zakresie wspierania osób z niepełnosprawnościami.

Osoby z dysfunkcją słuchu będą mogły uczestniczyć w imprezie dzięki zainstalowaniu pętli indukcyjnej, nie zabraknie również tłumaczenia przemówień na Polski Język Migowy. Telebim w Strefie Dostępności ma wyświetlać teksty piosenek, a specjaliści z Fundacji Kultury Bez Barier będą na żywo tworzyć audiodeskrypcję dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Na imprezę można dostać się transportem specjalistycznym: do dyspozycji mieszkańców będzie bezpłatny przejazd dla osób z niepełnosprawnościami, w systemie „od drzwi do drzwi”, w godzinach od 18:30 do 3:30. Jak informują organizatorzy, wsparcie obejmuje odbiór z miejsca zamieszkania lub innego wskazanego miejsca na terenie m.st. Warszawy i dotarcie na Plac Bankowy w Warszawie, a także odbiór powrotny z miejsca imprezy i dowóz do wskazanego punktu docelowego. Osoba z niepełnosprawnością ma prawo podróżować z osobą towarzyszącą bez dodatkowych opłat. Aby skorzystać z bezpłatnego transportu, należy do 28 grudnia do godz. 16:00 dokonać zgłoszenia drogą telefoniczną (22 298 59 00 lub 720 915 300) lub elektroniczną (bus@specjaltrans.pl).

Źródła: wawasylwester.pl; Fundacja Kultury Bez Barier (Facebook)

Print Friendly, PDF & Email