Warszawa: Senior aktywny na emeryturze

Warszawa: Senior aktywny na emeryturze
Fot. UM Warszawa

W Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” działa Senioralne Biuro Karier. Jest odpowiedzią na potrzeby firm poszukujących pracowników, jak i samych osób starszych, które chcą powrócić do aktywności zawodowej, wykorzystując swoje doświadczenie i potencjał.

– Uruchamiamy kolejną inicjatywę dla aktywnych seniorów, bo w tych w Warszawie mamy mnóstwo. Otwieramy specjalnie dla nich biuro karier – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy podczas konferencji prasowej w CAM „Nowolipie”. – W Warszawie jest bardzo niski stopień bezrobocia, chcemy aby seniorzy, którzy chcą nadal pracować, mogli tu zaleźć odpowiednią dla siebie ofertę.

Europejskie statystyki pokazują, że w Polsce mamy jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia osób w wieku emerytalnym wynoszący 46%, podczas gdy np. w Danii czy Norwegii pracuje ich 70-80% (źródło Eurostat). Warszawa jest największym rynkiem pracy w Polsce. Miasto podejmuje działania sprzyjające aktywizacji społecznej oraz integracji seniorów z pozostałymi grupami wiekowymi. Jednym z ważniejszych zagadnień jest aktywizacja zawodowa osób starszych. Działalność zawodowa na emeryturze pomaga znacznie dłużej zachować samodzielność we wszystkich sferach życia.

– To kolejny krok w Senioralnej Warszawie dla wszystkich. Cieszę się, że jest tylu przedsiębiorców, którzy przystępują do tego projektu. Musimy korzystać z doświadczania osób starszych a jest ono ogromne – powiedziała Aleksandra Śniegocka-Goździk, przewodnicząca Komisji polityki społecznej i rodziny Rady Miasta.

Aktywizacja seniorów i zachęcanie ich, aby znów stali się aktywnymi uczestnikami rynku pracy ma też inny wymiar. W sytuacji gdy stopa bezrobocia na warszawskim rynku pracy wynosi już tylko 1,3 proc. poszukiwanie nowych pracowników, także wśród osób, które niedawno przeszły na emeryturę jest koniecznością.

Statystyki pokazują w perspektywie najbliższych 30 lat znaczny przyrost osób w wieku poprodukcyjnym. Tę ogólnopolską tendencję widać także w Warszawie, gdzie w 2050 r. na milion osób w wieku produkcyjnym będzie przypadało 500 tys. emerytów. Jednym ze sposobów jest zatrudnianie osób starszych.

Zarządzanie wiekiem to dziś dla wielu firm konieczność podyktowana niekorzystnymi zmianami demograficznymi. Inwestycja w dojrzałych pracowników oraz przekazywanie wiedzy między pokoleniami, są budulcem wielu dobrze funkcjonujących zespołów, otwartych na rozwiązania uwzględniające potrzeby osób w każdym wieku. Osoba starsza posiada wiedzę branżową i życiową, którą może wspierać młodszych pracowników. Młodsi zaś często wspierają starszych w rozwijaniu kompetencji cyfrowych, są ich przewodnikami po świecie nowych technologii i rozwiązań.

W ostatnich latach zmienia się nie tylko wizerunek osób starszych jako atrakcyjnych dla pracodawcy, ale też i obraz zaangażowanego w procesy społeczne pracodawcy, świadomie kształtującego dobór zróżnicowanej kadry. Aktywizacja i kreowanie możliwości twórczego oraz zawodowego zaangażowania seniorów to jeden z celów jaki będzie realizowany przez miasto w ramach strategii rozwoju Warszawy do roku 2030.

Pierwsze takie miejsce w Warszawie

Senioralne Biuro Karier to nowe miejsce w Warszawie, w którym osoby na emeryturze znajdą oferty pracy przygotowane specjalnie dla nich oraz uzyskają wsparcie w poszukiwaniu i znalezieniu pracy, a pracodawcy wykwalifikowanych kandydatów do zatrudnienia.

W Senioralnym Biurze Karier (SBK) osoby na emeryturze:

mogą uzyskać informacje o ofertach pracy przygotowanych specjalnie dla nich,
uzyskają wsparcie w poszukiwaniu i znalezieniu pracy,
skorzystają z konsultacji z doradcą zawodowym,

a pracodawcy:

będą mieli możliwość znalezienia wykwalifikowanych, zmotywowanych, doświadczonych kandydatów do pracy;
dzięki inwestycji w dojrzałych pracowników i przekazywaniu wiedzy między pokoleniami, będą mogli budować dobrze funkcjonujące zespoły, otwarte na rozwiązania uwzględniające potrzeby osób w każdym wieku.

Obecnie w bazie SBK są 63 miejsca pracy dla seniorów, w tym np. starszy inspektor ds. kontroli, mechanik aut ciężarowych, pielęgniarka, pracownik ds. obsługi płatników składek i ubezpieczonych, stolarz, wykonawca przeglądów okresowych obiektów budowlanych, nauczyciel, dozorca, portier. Liczba miejsc pracy zmienia się każdego dnia.

Senioralne Biuro Karier mieści się na parterze Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” przy ul. Nowolipie 25b. Ta lokalizacja została wybrania nie bez przyczyny; pozwala ona na połączenie działań w obszarze aktywności zawodowej osób starszych z aktywnością społeczną. Seniorzy mogą jednocześnie uzyskać informację o możliwości udziału w zajęciach, kursach, spotkaniach skierowanych do seniorów i grup międzypokoleniowych bądź zaangażowanie się z wolontariat senioralny.

Jak zaznacza UM Warszawa, przedstawiciele pracodawców aktywnie włączyli się w działania miasta na rzecz zwiększenia aktywności zawodowej seniorów i wykorzystania ich potencjału i doświadczenia. Rozwój Senioralnego Biura Karier wymaga stałej współpracy z pracodawcami, którzy będą zasilać SBK ofertami pracy skierowanymi do tej grupy.

Wolę współpracy zadeklarowała: Francuska-Polska Izba Gospodarcza, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Przedsiębiorcy Mazowsza. Deklarują oni podjęcie działań na rzecz pozyskiwania kandydatów w wieku emerytalnym.

Konrad Klimczak
Fot. i źródło: UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email