Warszawa: Co trzecie dziecko pójdzie do przedszkola mimo epidemii

Warszawa: Co trzecie dziecko pójdzie do przedszkola mimo epidemii
Fot. Pixabay

27 proc. rodziców deklaruje potrzebę skorzystania z opieki przedszkolnej dla swoich dzieci – wynika z ankiet rozesłanych do rodziców warszawskich przedszkolaków przez stołeczny ratusz.

Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka, urząd miasta rozesłał ankiety do rodziców warszawskich przedszkolaków w poniedziałek.

Jak poinformowała, miasto otrzymało ankiety z 525 placówek. Wynika z nich, że rodzice 15 401 dzieci zadeklarowali udział dziecka w zajęciach w przedszkolu, gdy tylko placówki będą uruchomione. Ankiety pokazują również, że największe zainteresowanie posłaniem dziecka do przedszkola jest na Pradze-Południe, na Mokotowie, na Woli i na Targówku.

W rozmowie z PAP Gałecka podkreśliła, że zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Warszawa może uruchomić 21 529 miejsc. Powodem ograniczeń jest ustalona liczba dzieci w grupie, która nie może przekroczyć 12 osób i konieczność zapewnienia 4 metrów kwadratowych powierzchni na jedno dziecko.

Rzeczniczka przypomniała także, że według rekomendacji premiera i Ministerstwa Edukacji Narodowej, pierwszeństwo do opieki przedszkolnej będą miały dzieci rodziców pracujących w ochronie zdrowia, służbach mundurowych oraz pracowników handlu i produkcji branż związanych ze zwalczaniem COVID-19.

Gałecka pytana przez PAP, kiedy miasto podejmie decyzję o otwarciu, wyjaśniła, że nie jest ona uzależniona wyłącznie od wyników ankiet, a więc wiedzy ilu rodziców chce posłać swoje dzieci do przedszkoli. – Jesteśmy w trakcie ogromnej operacji logistycznej i finansowej – dokonywania zakupów 25 tys. maseczek i 25 tys. rękawiczek oraz ogromnego asortymentu – wskazała. – Przede wszystkim jednak miasto musi wdrożyć wszystkie wytyczne GIS – podkreśliła.

Zaznaczyła przy tym, że miasto otrzymuje pytania od rodziców, co będzie w przypadku, gdy chociażby jedno dziecko w danym przedszkolu zachoruje na COVID-19. – Tutaj mamy informacje przesłaną przez GIS, że powinniśmy sami opracować instrukcję na wypadek wystąpienia takiej sytuacji i jako samorząd wypracowujemy właśnie taką instrukcję – powiedziała. Jak dodała, miasto musi zapewnić bezpieczeństwo, ponieważ na samorządach ciąży ogromna odpowiedzialność.

Rząd dopuścił możliwość otwarcia przedszkoli i żłobków od środy, 6 maja. – Warszawa ustaliła wstępną datę otwarcia placówek na 18 maja – warunkiem jest jednak uszczegółowienie wytycznych sanitarnych, na co wciąż czekamy, zrealizowanie zakupów środków ochrony osobistej dla pracowników oraz dostosowanie żłobków i przedszkoli do nałożonych wymogów sanitarnych – zaznaczyła.

Gałecka w rozmowie z PAP podkreśliła też, że data 18 maja jest na razie datą wstępną.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email