W związku z koronawirusem nowe obostrzenia w 19 powiatach w Polsce

W związku z koronawirusem nowe obostrzenia w 19 powiatach w Polsce
Fot. Pixabay

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że w 19 powiatach w Polsce, w których wzrosła liczba zakażonych osób, wprowadzone zostaną nowe rodzaje obostrzeń.

– Musimy trochę się otrząsnąć. Większość Polski jest zielona w tej kategoryzacji nowych zakażeń i przyrostu zakażeń w ciągu ostatnich dwóch tygodni, ale niestety są obszary, gdzie ten przyrost jest szybki i tam trzeba zareagować – mówił dziś Szumowski.

Jak mówił minister zdrowia apel o otrząśnięcie się z nastroju beztroski dotyczy całej Polski.

Nowe obostrzenia we wspomnianych 19 powiatach zostaną wprowadzone drogą rozporządzenia – wejdzie ono w życie w sobotę.

Więcej obostrzeń (tzw. „czerwonych”) będzie obowiązywało w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

Tam wprowadzone będą najbardziej rygorystyczne obostrzenia, zakazujące funkcjonowania m.in. siłowniom, kinom, sanatoriom i ograniczające liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do 1 osoby na cztery metry kwadratowe.

– W tak zwanych „powiatach czerwonych” wprowadzamy też obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej – przekazał podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Szumowski.

Łagodniejsze, „żółte” rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu.

Tam, według zapowiedzi MZ, możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dot. ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

Ponadto, jak zapowiedział dziś wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, osoby, które mają przeciwskazania medyczne do zakładania maseczek, od 1 września będą musiały posiadać stosowne zaświadczenie. Decyzja ta ma związek z tym, że zbyt wiele osób nie stosuje się do obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Łukasz Szumowski po raz kolejny zaapelował też, by Polacy przestrzegali już obowiązujących obostrzeń.

– Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń – mówił minister zdrowia.

Źródło: własne / PAP
Fot. Ministerstwo Zdrowia (Twitter)
Print Friendly, PDF & Email