W „Światowidzie” zakończono rok kulturalny

W „Światowidzie” zakończono rok kulturalny
Fot. Adminstrator

28 czerwca w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” odbyło się uroczyste zakończenie roku kulturalnego 2005/2006, podczas którego podsumowano działalność tej największej elbląskiej placówki kulturalno-oświatowej w ostatnich 12 miesiącach. Na specjalnej konferencji przedstawiono sukcesy, realizowane przedsięwzięcia oraz najbliższe plany.

Rok kulturalny różni się od tego tradycyjnego, kalendarzowego, bowiem kończy się i rozpoczyna w czerwcu. Ten miniony, dyrekcja „Światowida” uważa za udany, zarówno pod względem organizacyjnym, tak i finansowym.

Imprezy z tradycją i nowe
Jeśli chodzi o imprezy, to CKiWM w zakończonym roku zorganizował kolejne edycje znanych już i popularnych przedsięwzięć m.in. IX Elbląskie Noce Teatru i Poezji, VI Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup”, IX Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne Osób Niepełnosprawnych oraz X Jubileuszowy Festiwal Sztuki Słowa „…Czy to jest kochanie?”. „Światowid” był w 2005 roku ponownie organizatorem Mistrzostw Świata Formacji Standardowych. Nową propozycją, która pojawiła się w kalendarzu Centrum, była impreza pn. „Tydzień z Rzeczpospolitą” i, jak wyznają jej twórcy, ma na stałe już w nim pozostać.
Ambitne kino
Sporo w ostatnim roku zmieniło się w Kinie „Światowid”. Zmianie, podyktowanej  powstaniem poważnego konkurenta jakim jest multipleks, uległ repertuar. Dyrektor kina Marcin Borchardt, wyznając zasadę, że kino powinno pełnić rolę kulturotwórczą i proedukacyjną, stawia nie tylko na produkcje komercyjne, ale przede wszystkim na te nieco ambitniejsze. Zgodnie z tym założeniem kino przystąpiło do europejskiego programu „Europa Cinemas”, stąd pojawiły się takie propozycje jak: Festiwal Krótkich Filmów Fabularnych i Dokumentalnych „Euroshorts”, filmowy przegląd „Etiuda & Anima” oraz Kino Konesera i Dyskusyjny Klub Filmowy. W programie kina „Światowid” znalazły się także przedsięwzięcia edukacyjne: projekt „Elbląg na dużym ekranie” połączony z konkursem wiedzy o mieście oraz „Krzysztof Kieślowski in memoriam”. A to zapewne nie koniec nowych pomysłów na ambitne kino w Elblągu.
Światowid integracyjny
CKiWM „Światowid” realizuje wraz z wieloma współpracującymi z nim stowarzyszeniami, sporo projektów, których z każdym rokiem przybywa, także na rzecz osób niepełnosprawnych. Wystarczy tu przytoczyć takie przedsięwzięcia, współfinansowane przez PFRON, jak chociażby wspomniany OSAON, „Terapia przez sztukę”, „Integracyjny plener artystyczny”, „Przystanek Integracja” i najnowszy projekt organizowany z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności RITA – „Przełamać ciszę”. Pozostałe realizowane przez „Światowid” projekty w dużej mierze promują sztukę, są to m.in. POMOSTY – Europejskie Spotkania Młodzieży Artystycznie Uzdolnionej, Letnia Szkoła Edukacji Artystycznej, Nadbałtyckie Konfrontacje Dzieci i Młodzieży oraz Międzynarodowy Festiwal Folkloru.
Centrum multimedialne
Znaczącym przedsięwzięciem rozpoczętym w minionym roku jest Wirtualne Centrum Kultury e-Światowid. Zgodnie z jego założeniami w budynku Centrum powstała nowoczesna kawiarenka internetowa, kiosk multimedialny z dostępem do internetowych witryn instytucji kulturalnych oraz portal kulturalny www.e-swiatowid.com , który ma stać się ogólnodostępną bazą informacyjną o wydarzeniach kulturalnych w obszarze transgranicznym. W planach jest remont pomieszczenia pod rozgłośnię radiową i studio nagrań oraz studio telewizyjne, a także zakup sprzętu do tych pracowni.
Współpraca międzynarodowa
Światowid, to nie tylko instytucja kulturalna, to także spory ośrodek współpracy międzynarodowej, który rozwija kontakty pomiędzy Polską, a obwodem kaliningradzkim na polu kultury. Działania te dostrzegł zarząd województwa warmińsko-mazurskiego, powołując na bazie Centrum, Ośrodek Współpracy Transgranicznej z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej, co znacznie usprawniło pozyskiwanie środków z funduszy unijnych. Dodatkowo powstał nowy dział – Strategii i Projektów. Jego zadaniem jest kontrolowanie zmian strategii rozwoju regionu, w celu odpowiedniego ukierunkowania rozwoju „Światowida”oraz pozyskiwanie funduszy strukturalnych, jako źródła finansowania przedsięwzięć i modernizacji Centrum.
Sekcje i stowarzyszenia
Działające przy CKiWM Światowid sekcje m.in.: taneczne, teatralne, wokalne i plastyczne skupiają uczestników w różnym wieku, którzy co roku odnoszą wiele sukcesów na ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach, przeglądach i turniejach. Działające przy Światowidzie Stowarzyszenie „Jantar” było w minionym roku organizatorem 36 różnego rodzaju szkoleń i warsztatów, w których uczestniczyło ok. 1700 osób, a pary taneczne Jantara brały udział w co najmniej 40 turniejach (m.in. Mistrzostwa Europy Formacji Standardowych), gdzie liczba uczestników przekroczyła 6 tys. osób.
Plany na nowy rok kulturalny
W nowym roku kulturalnym 2006/2007 czeka nas nie mniej atrakcyjnych dla elblążan imprez,  inicjatyw i przedsięwzięć, co w zakończonym. Prócz „stałych punktów” znajdą się nowe, takie jak: międzynarodowy projekt pn.: „Poezja – sztuka bez granic, towar bez cła”. W jego ramach odbywać się będą międzynarodowe warsztaty wokalne i teatralne, w oparciu o twórczość pięciu poetek: Anny Achmatowej, Mariny Cwietajewej, Wisławy Szymborskiej, Agnieszki Osieckiej i Salomei Neris. Inna nowość, to projekt „Nienacki znany i nieznany”, który, przybliży twórczość autora „Pana Samochodzika” Zbigniewa Nienackiego, ma za zadanie także popularyzować czytelnictwo. Tymczasem w budynku CKiWM trwają remonty i modernizacje pomieszczeń warsztatowych oraz pracowni, dlatego też w tym okresie w samym Centrum niewiele będzie się działo. Jednak już po wakacjach Światowid znów ruszy „pełną parą”.

Na zdjęciu Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum ”Światowid;  w Galerii zdjęcia z uroczystości. Fot. D. Połczyński/info.elblag.pl   Rafał Kadubowski Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1100

Print Friendly, PDF & Email