W Rosji liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła 10 tysięcy

W Rosji liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła 10 tysięcy
Fot. Pixabay

W Rosji liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 sięgnęła 10 027. W ciągu minionej doby zmarło 168 osób. Odnotowano 6 632 nowe infekcje i ogólna liczba zakażonych wynosi teraz 674 515. Najnowsze dane podał w sobotę sztab ds. walki z epidemią.

Pod obserwacją lekarską pozostaje ponad 280 tys. osób. Od początku epidemii przeprowadzono w Rosji ponad 20,7 mln testów na obecność koronawirusa.

W ciągu ostatniej doby 111 zakażeń koronawirusem wykryto w obwodzie nowosybirskim – najwięcej w tym regionie od początku epidemii.

W Moskwie przyrost zachorowań mocno osłabł, niemniej od piątku wykryto tam 680 zakażeń. Tuż po ogólnokrajowym głosowaniu w sprawie zmian w konstytucji okazało się, że szefowa jednej z moskiewskich komisji wyborczych była zakażona koronawirusem. O diagnozie dowiedziano się w trakcie głosowania, jednak lokal wyborczy nie został zamknięty.

Większość regionów Rosji łagodzi ograniczenia, jednak urząd sanitarny Rospotriebnadzor zabronił wyjazdów na obozy letnie dla dzieci szkolnych poza regiony, w których uczniowie mieszkają.

Rosja pozostaje na 3. miejscu pod względem liczby zakażeń SARS-CoV-2 – za USA i Brazylią, a jednocześnie na 11. miejscu wśród krajów świata pod względem liczby zgonów na COVID-19.

Niezależne media w Rosji zwróciły uwagę na zwolnienie z urzędu statystycznego Rosstat demografa, który krytykował oficjalne dane na temat śmiertelności wywołanej koronawirusem. Demograf Aleksiej Raksza poinformował w swoim Facebooku, że zakończył pracę w Rosstacie, a inicjatywa nie pochodziła od niego, ani też od pracodawcy.

Raksza wypowiadał się jako ekspert w materiałach niezależnych mediów rosyjskich i amerykańskiego dziennika „New York Times”. Demograf wskazywał, że w kwietniu w Moskwie liczba zarejestrowanych zgonów była o 20 proc. wyższa niż średni wskaźnik z ostatnich 10 lat.

Przedstawiciele władz zapewniają, że dane o śmiertelności z powodu COVID-19 są rzetelne.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email