W porę wykryć tętniaka

W porę wykryć tętniaka
Fot. Pixabay

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaprasza mieszkańców województwa do udziału w programie profilaktycznym, którego celem jest odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W tym roku akcję prowadzą cztery placówki medyczne w regionie.

– Tętniak aorty brzusznej to poważne zagrożenie dla życia, zwłaszcza dla mężczyzn po 60. roku życia. Skuteczna strategia walki z tą chorobą to przede wszystkim wczesne jej wykrycie, jeszcze w stadium bezobjawowym – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.

Kujawsko-Pomorskim Programem Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej w 2020 roku objęci są palący papierosy mężczyźni między 65. a 74. rokiem życia, zamieszkali na terenie województwa. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Pacjenci, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej.

Realizatorami programu są cztery wybrane w drodze konkursu placówki medyczne zlokalizowane na terenie województwa.

Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy:

  • Przychodnia Lekarska Rodzina w Koronowie w powiecie bydgoskim,
  • „EPOKA” NZOZ w Żninie,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku,
  • Szpital Powiatowy w Chełmży.

Badania są organizowane indywidualnie przez poszczególne placówki. Samorząd województwa przeznaczył na ich realizację 38 tysięcy złotych. Program zakłada przebadanie łącznie 800 osób.

Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, które są kontynuowane w tym roku, znajdują się także szczepienia przeciwko pneumokokom, badania w kierunku wykrywania zakażeń Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) typu B i C, badania kolonoskopowe oraz profilaktyka upadków dla seniorów.

Źródło: kujawsko-pomorskie.pl
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email