W piątek zbierze się Rada Gabinetowa. Będzie m.in. sprawozdanie z działań w ramach walki z epidemią

W piątek zbierze się Rada Gabinetowa. Będzie m.in. sprawozdanie z działań w ramach walki z epidemią
Fot. Pixabay

W piątek zbierze się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę Rada Gabinetowa. Przedstawione zostanie sprawozdanie z dotychczasowych działań w ramach walki z epidemią koronawirusa oraz zmodyfikowana strategia na sezon jesienno-zimowy – poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Radę Gabinetową tworzy rząd pod przewodnictwem prezydenta. Decyzję o zwołaniu Rady podejmuje wyłącznie prezydent. Piątkowe posiedzenie Rady rozpocznie się o godz. 11:00.

– Prezydent zdecydował o zwołaniu posiedzenia, by członkowie Rady Ministrów przedstawili pełną informację dotyczącą koronawirusa, m.in. ze względu na rozpoczęty rok szkolny – powiedział PAP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Prezydent chce też „zapoznać się ze strategią walki z epidemią w okresie jesiennym”.

Spychalski dodał, że „informacji na temat pandemii przekazywanych jest bardzo dużo, a posiedzenie Rady Gabinetowej pozwoli w pełni usystematyzować te informacje i uzupełnić o najnowsze decyzje i rozstrzygnięcia”.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział PAP, że podczas posiedzenia Rady Gabinetowej zostanie przedstawione sprawozdanie z dotychczasowych działań w ramach walki z epidemią koronawirusa.

– Zostanie również przedstawiona zmodyfikowana strategia działań w związku z sezonem jesienno-zimowym – w tym nowe procedury dla placówek służby zdrowia, inspekcji sanitarnej oraz innych służb państwowych. Doświadczenia ostatnich miesięcy pozwoliły rządom na całym świecie wyciągnąć wnioski w zakresie stosowanych procedur. Ich usprawnienie będzie możliwe dzięki strategii przedstawionej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego – dodał.

Stanowiska przedstawione w trakcie posiedzenia Rady Gabinetowej nie mają charakteru prawnie wiążącego, Rada zwoływana jest, gdy prezydent uzna dany problem za „sprawę szczególnej wagi”.

Poprzednio Rada Gabinetowa zwołana została w połowie marca również w kwestii epidemii koronawirusa. Prezydent i ministrowie omówili przygotowany wówczas przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 612 osób, wobec 595 w środę. Resort przekazał też, że zmarło kolejnych 14 chorych, czyli o 6 mniej niż w środę.

Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 69 tys. 129 osób, z których 2 tys. 92 zmarły. Natomiast wyzdrowiały już 48 tys. 593 osoby.

Mateusz Roszak, Rafał Białkowski
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email