W piątek rusza Świąteczna Zbiórka Żywności

W piątek rusza Świąteczna Zbiórka Żywności
Fot. Adminstrator

Do Świąt Bożego Narodzenia już niecały miesiąc, trzeba pomyśleć o prezentach i paczkach świątecznych. Od kilku tygodni myślą już o nich wszystkie Banki Żywności, przygotowując Świąteczną Zbiórkę Żywności w sklepach. Ta również w Elblągu.

Zbierać będziemy w piątek i sobotę – 29 i 30 listopada. Napisałam „my”, ponieważ uczestniczyć w tym mogą wszyscy: organizacje pozarządowe jako organizatorzy i współorganizatorzy oraz wszyscy pozostali mieszkańcy miejscowości, gdzie będzie zbiórka – jako darczyńcy. Bez dobrych serc i ofiarności ludzi cały trud organizatorów poszedłby na marne.

Jest dla kogo zbierać: każda organizacja charytatywna ma w gronie podopiecznych, osoby i rodziny, które nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb lub ledwie wiążą koniec z końcem. Obecnie są to przede wszystkim osoby starsze z niewielką emeryturą lub rentą, szczególnie samotne oraz rodziny z osobą zależną – chorą lub niepełnosprawną, którą się opiekują, co uniemożliwia im podjęcie pracy zarobkowej. Ani „500+” ani 13. emerytura tej sytuacji nie zmienią.

Na podwórze Banku Żywności w Elblągu przychodzi codziennie kilkadziesiąt osób po darmowy chleb i to już jest dla nich, jak mówią, cenna pomoc. Na co dzień, najbiedniejsi mieszkańcy miast mogą korzystać z bonów obiadowych do stołówki finansowanej przez MOPS, ale w święta stołówka jest zamknięta. Świąteczna paczka żywnościowa pomoże chociaż skromnie zastawić świąteczny stół.

Elbląski Bank Żywności organizuje świąteczną zbiórkę we wszystkich większych sklepach w Elblągu – Carrefour, Kaufland, E.Leclerc, sieci Biedronka, Lidl, Stokrotka, a także w Tolkmicku, Młynarach, Starym Polu i Suchaczu. Zbiórka będzie miała miejsce w godzinach otwarcia sklepów. Jak zwykle, w sklepach będą stały oznakowane kosze, wolontariusze z legitymacjami Banku Żywności będą informować wchodzących klientów o zbiórce przy pomocy ulotek, pakować zebrane w koszach produkty do kartonów, które zostaną odwiezione do magazynu Banku Żywności.

Co włożyć do kosza? To, co przyda się do przygotowania świątecznych potraw, ale jest dobrze opakowane, nadaje się do przechowania i ma wystarczająco długi termin ważności. Mogą to być artykuły zbożowe, jak mąka czy kasza, tłuszcze, konserwy – mięsne, rybne, warzywne i owocowe, a także bakalie, słodycze, kakao, kawa, herbata.

W magazynie inni wolontariusze wraz z pracownikami Banku będą je sortować, zliczać i spisywać. W poniedziałek żywność zostanie podzielona na biorące udział w akcji organizacje proporcjonalnie do liczby ich podopiecznych. Zebrane produkty zostaną rozwiezione w ciągu tygodnia po zbiórce, będzie więc czas, żeby spokojnie przygotować świąteczne paczki. Ile ich będzie i co będą zawierać zależy od ofiarodawców.

Do udziału w zbiórce przygotowuje się około 400 wolontariuszy – ze szkolnych kół wolontariatu i różnych organizacji – liczą, że ich praca przyniesie wspaniałe efekty.

Fot. Bank Żywności Elbląg
Print Friendly, PDF & Email