W Pałacu Prezydenckim zaprezentowano NSO

W Pałacu Prezydenckim zaprezentowano NSO

W obecności Prezydenta Andrzeja Dudy w czwartek po raz pierwszy publicznie zaprezentowana została Narodowa Strategia Onkologiczna. Rozpisany na najbliższą dekadę kompleksowy plan walki z nowotworami to efekt prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej. Jej główny cel to obniżenie śmiertelności z powodu nowotworów.

– Mam nadzieję, że dzięki temu w najbliższych latach i dziesięcioleciach Polska będzie się stawała państwem coraz nowocześniejszym, bo jednym z cech państwa nowoczesnego jest to, że dba o zdrowie swoich obywateli – zaznaczył Andrzej Duda podczas konferencji „Strategia i co dalej?”.

Narodowa Strategia Onkologiczna powstała w oparciu o ustawę z 26 kwietnia 2019 r., zgłoszoną z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy. Samą Strategię opracował zespół specjalistów ds. NSO powołany przez Ministra Zdrowia. Treść NSO w formie uchwały we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Strategia działań na najbliższych dziesięć lat zakłada:

  • Poprawę sytuacji kadrowej i jakości kształcenia w dziedzinie onkologii.
  • Inwestycje w edukację, prewencję pierwotną i zdrowy styl życia.
  • Poprawę skuteczności profilaktyki wtórnej.
  • Inwestycje w naukę i innowacje.
  • Poprawę organizacji systemu opieki onkologicznej poprzez zapewnienie pacjentom dostępu do najwyższej jakości procesów diagnostyczno-terapeutycznych oraz kompleksowej opieki na całej „ścieżce pacjenta”.
Źródło: prezydent.pl
Fot. Igor Smirnow / KPRP