W Kwietniewie powstał Środowiskowy Dom Samopomocy

W Kwietniewie powstał Środowiskowy Dom Samopomocy
Fot. Adminstrator

W piątek 23 września wieś Kwietniewo w gminie Rychliki odwiedzili znamienici goście, których  zgromadziła uroczystość otwarcia Środowiskowego Domu Samopomocy, utworzonego i prowadzonego przez Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej.

W uroczystości wzięli udział: Jolanta Łukasik – reprezentująca Ministerstwo Pracy i polityki Społecznej, Emilia Staroń – przedstawicielka Wojewody, Maciej Romanowski – Wicestarosta powiatu elbląskiego, Ks. Infułat Mieczysław Józefczyk, wszyscy elbląscy parlamentarzyści, władze gminy i sołectwa i wiele innych osób z instytucji i organizacji zajmujących się pomocą społeczną. Nie zabrakło miejscowego proboszcza – ks. Mirosława Bułeckiego i mieszkańców Kwietniewa.

Inicjatorką i wykonawczynią przedsięwzięcia jest Anna Szyszka – Prezes Stowarzyszenia. Pani Anna od wielu lat ma do czynienia z pomocą społeczną. W byłym województwie elbląskim jako dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej przyczyniła się do powstania wielu placówek pomocy społecznej o wysokich standardach. Swoją wiedzę i doświadczenie pani Anna wykorzystuje także w działalności społecznej – jako liderka Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty i wymienionego Stowarzyszenia, z przerwą w czasie, w którym pełniła  funkcję Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

Historia uroczyście otwartego ŚDS w Kwietniewie zaczęła się w grudniu na 2009 r, gdy poseł Tadeusz Naguszewski zwrócił uwagę Anny Szyszki na niszczejący budynek opuszczonej szkoły. W tym czasie w gminie Rychliki nie było żadnej oferty dla osób niepełnosprawnych, a na wsparcie czekało 160 osób.
W następnym roku ogłoszony został konkurs  na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy, który wygrało SOPS, we wrześniu 2010 r. została podpisana umowa z wojewodą, a na przełomie listopada i grudnia rozpoczął się remont zdewastowanego budynku.

Dzisiaj z komfortowo wyposażonego obiektu korzysta już 30 podopiecznych, w grudniu b.r. przybędzie ich 10, a docelowo znajdzie tu wsparcie 60 osób. Stowarzyszenie otrzymało też w bezpłatne użytkowanie działkę rolną, gdzie uprawiane są ziemniaki i warzywa, z których uczestnicy ŚDS przygotowali już własne przetwory. Dla podopiecznych placówki, których cały dotychczasowy świat ograniczał się do własnego podwórka jest to zupełnie nowa jakość życia, możliwość rehabilitacji, uczestnictwa w życiu społecznym, odkrywania swoich talentów.

Doprowadzenie budynku do obecnego, godnego podziwu stanu, kosztowało dotychczas 790 tys. zł. Osiągnięcie tego efektu było możliwe dzięki wsparciu wojewody i ministerstwa, a także licznych sponsorów i pomocy lokalnej społeczności. Wykonawcą robót budowlanych była firma EKSPO na czele dyrektorem Tadeuszem Browarczykiem, który dołożył wszelkich starań, żeby zdążyć na czas. Prace adaptacyjne będą kontynuowane.

Otwarciu Domu towarzyszyły różne atrakcje – wystawny poczęstunek przygotowany i zaofiarowany przez miejscowych przyjaciół Domu, pokaz sprzętu i psów służących Służbie Celnej i występy artystyczne. Można też było zmierzyć się, zważyć, zbadać ciśnienie w namiocie Szpitala Wojewódzkiego.

Ks. Tadeusz Bułecki poświęcając nową placówkę życzył pracownikom i uczestnikom, aby każdy odnajdywał w tym domu miłość i radość. Przyłączamy się do tych życzeń.  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7440

Print Friendly, PDF & Email