W Elblągu zacznie działać kolejne przedszkole dla niepełnosprawnych dzieci

W Elblągu zacznie działać kolejne przedszkole dla niepełnosprawnych dzieci
Fot. Adminstrator

Od 1 października Ośrodek Szkolno–Wychowawczy nr 1 w Elblągu uruchomi punkt przedszkolny. Będzie on mieścił się w jednej z jednostek podległych placówce, przy ul. Chopina 30. W tym roku przyjmie on ośmioro dzieci z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. To bardzo dobra wiadomość, gdyż zapotrzebowanie na tego typu placówki w naszym mieście jest wciąż bardzo duże.

Jak wyjaśnia Leszek Iwańczuk, dyrektor SOSW nr 1 pomysł na utworzenie punktu przeszkolnego powstał na bazie wieloletnich doświadczeń i obserwacji. – W związku z tym, że to dopiero początek, nie mamy jeszcze wypracowanych procedur rekrutujących, dlatego w tym roku do placówki trafią dzieci, które korzystały z Centrum Wczesnego Wspomagania, działającego w naszym Ośrodku.

Na potrzeby powstania punktu przedszkolnego, dostosowano 4 pomieszczenia o pow. 177 m kw., które wcześniej służyły wychowankom internatu przy ul. Chopina 30. Wymieniono wszystkie instalacje, wyremontowano wszystko od a do z, zakupiono niezbędne wyposażenie, na zewnątrz wybudowano wiatrołap oraz nowe dojście do przedszkola z polbruku, zasiano nową trawę. W przyległym do placówki ogrodzie, w przyszłości postanie także plac zabaw.

– Większą część prac adaptacyjnych udało się zakończyć dzięki ogromnemu wsparciu władz samorządowych Elbląga, przyjaciół placówki oraz sponsorom. Pozostałą część, udało się dokonać własnymi siłami – dodaje Leszek Iwańczuk.

Aby wyjść naprzeciw pracującym rodzicom, punkt przedszkolny będzie funcjonował 10 godzin dziennie.– Jesteśmy elastyczni, godziny otwarcia w miarę możliwości będą dostosowywane do rodziców. Przedszkole zamknięte będzie tylko przez jeden miesiąc w całym roku, czynne będzie także w ferie, a więc jest to duże udogodnienie – zaznacza Leszek Iwańczuk.

W punkcie przedszkolnym zatrudnione będą 2 nauczycielki wspomagane pomocą nauczyciela, dodatkowo przeznaczonych zostanie przynajmniej 6 godzin na pracę specjalistyczną, która będzie dzielona na półgodzinne lub 15minutowe zajęcia. Jak tłumaczy Leszek Iwańczuk zajęcia mają służyć jak najlepszemu zdiagnozowaniu dziecka, a potem jak najlepszemu jego rozwojowi, tak, aby mogły osiągnąć maksimum swojego potencjału. W programie znajdą się zatem nie tylko zajęcia, które obejmuje podstawa programowa, takie jak: kontakt ze światem, ze środowiskiem, z kulturą, ale także elementy języka niemieckiego, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej zajęcia logopedyczne oraz dogoterapia. – W przyszłym roku planujemy także utworzenie mniejszej grupy przedszkolnej dla dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub dla dzieci z autyzmem – podsumowuje Leszek Iwańczuk.

  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 13046

Print Friendly, PDF & Email