W Elblągu o zielonym ładzie

Fot. Mateusz Misztal

W poniedziałek w Elblągu odbyło się spotkanie ekspertów XVIII Forum Parlamentów Regionalnych Południowego Bałtyku pn. „Europejski Zielony Ład – Woda a zmiany klimatyczne”.

Obrady rozpoczęto o godz. 8:00. Wystąpienia prelegentów oraz dyskusja potrwały do godziny 12:00. Konferencję otworzył prezydent Elbląga Witold Wróblewski, który mówił o tym jak Elbląg jest zaopatrzony w wodę i jak wygląda gospodarka wodna w Elblągu.

Po nim głos zabrał Grzegorz Grzelak – v-ce przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że grozi nam katastrofa klimatyczna.

Głos zabrali także eksperci. Dr. Andreas Lehmann mówił o zmianach klimatu w regionie Morza Bałtyckiego, w przeciągu ostatnich 40 lat. „Miasto – woda – zmiany klimatyczne” to już tytuł wystąpienia Ryszarda Gajewskiego – prezesa spółki Wody Gdańskie. O zależności zasobów wody i zmian klimatu mówił z kolei dr hab. Stanisław Czachorowski – prof. UWM z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie.

Po przerwie jako pierwszy głos zabrał Dr. Bernd Lennartz (Universität Rostock). Tuż po jego wystąpieniu przyszedł czas na Grażynę Skrzypek z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, która również zwracała uwagę na zmiany klimatu i zasoby wody. O potencjale Morza Bałtyckiego w dobie zmian klimatycznych mówiła z kolei Urszula Małek – dyrektor Elbląskiego Parku Technologicznego.